İşsizken nasıl zaman geçirilir?


Yıllarca çalıştınız ve birden işten çıkarıldınız ya da kendi isteğinizle işten ayrıldınız. Dolu dolu geçen onca zamanın ardından birden işsiz kalmak hiç de kolay değildir. İstemediğiniz kadar boş zamanınız olur ve bu kadar zamanla ne yapacağınızı bilemezsiniz. Bu gibi dönemlerde dikkatli olmak önemlidir. Eğer kendinizi kaptırır ve yalnızca boş boş oturup televizyon ve internet başında gereksiz vakit geçirirseniz bu süre boyunca hiç de hoş olmayan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Unutmayın işsizlik durumu duygusal olarak da oldukça zorlayıcı bir durumdur ve atacağınız her adım önemlidir. Hadi şimdi işsizken vaktinizi nasıl geçirebileceğinize bir göz atalım.

Öncelikle maddi durumunuzu bir gözden geçirin. Bu pek de eğlenceli olmayacaktır, ancak elinizde ne kadar olduğunu bilirseniz harcamanızı da ona göre ayarlayabilirsiniz ki bu da işsizlik dönemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan biridir.

Bu kadar çok boş zamanınız varken kendinize hiç ayıramadığınız zamanın acısını çıkarın. Yoga yapın, spora başlayın, resim yapın. Kısacası yapmak isteyip de yapamadığınız spor faaliyetlerinde ve sanatsal faaliyetlerde bulunun. Ancak bunları yaparken iş aramayı da ihmal etmeyin.

Bir şeyler öğrenmeye başlayın. Bu boş zamanlarınızda elinizden geldiğince kendinizi geliştirin. İster kendi iş alanınızla ilgili araştırmalar yapın, ister başka bir dil öğrenin, isterseniz de çok daha farklı bir alanda yeni bir şeyler öğrenmeye başlayın. İlerde çok yararını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Dışarı çıkın. İşsizsiniz diye evinize kapanmayın. Kütüphaneye gidin, parklarda dolaşın, müzeleri ziyaret edin. Bu şekilde zihninizi rahatlatabilirsiniz.

Aileniz ve arkadaşlarınızla bol bol zaman geçirin. Daha önce çok meşgul olduğunuz için ziyaret edemediğiniz yakınlarınızı ziyaret edin. Böylece hem onları mutlu etmiş hem de iyi vakit geçirerek işsizliğin verdiği sıkıntılardan uzaklaşmış olursunuz.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

telefona baktım faksa cevap verdim,
kahve yaptım
nette gezintimm
patron bana kesin zam yapıcak benim gibisini bulamaz
 
Üst