İslamiyette Hakem Olayı

'Dini Bilgiler' forumunda Aysell tarafından 6 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Hakem Olayı
    Sıffin Savaşı ve Hakem Olayı

Hakem Olayı hakkında bilgi

Sıffinde savaşı kaybedeceğini anlayan Muaviye hakeme gitmeyi önerdi. Savaşa devam etmekten yana olan İmam Ali (as), ısrarla hakeme gitmeyi direten ordusundaki bir grup yüzünden hakem olayına razı oldu.

İmam Alinin hakemi Ebu Musa, Muaviyenin hakemi ise Amr bin As idi.Uzun süren müzakerelerden sonunda Hazreti Alinin hakemi Ebu Musa; “Bu iki kişinin ikisinden de halifeliği almak, sonra Müslümanlar arasında şuraya müracaat etme fikrindeyim. Müslümanlar içlerinden dilediklerini seçsinler. deyince Muaviyenin sinsi hakemi Amr, “Tamam, çözüm dediğin de budur işte. dedi.

Bunun üzerine her ikisi de kararı bekleyen halkın huzuruna çıktılar. Ebu Musa “Benim ve Amrın oyu birleşti; dileriz ki Allah bu kararımızla Müslümanları düzene sokar. dedi. Amr onun sözünü onaylarak Ebu Musaya kararı önce onun bildirmesini söyledi. Abbas oğlu Abdullah hemen Ebu Musanın yanına vararak “Amr seni aldatır, bir karara vardıysanız önce sözü Amra ver; çünkü ona güvenilmez. dedi. Ebu Musa saf bir adamdı, bir sorun olmayacağını söyleyerek halka kararı bildirmeye başladı: “Ben Aliyi ve Muaviyeyi halifelikten azlettim. Kimi dilerseniz artık onu siz halife seçersiniz.

Amr bunun üzerine halka seslenerek “Sözlerini duydunuz, o kendisini hakem tayin eden Aliyi halifelikten uzaklaştırdı. Ben de beni hakem tayin eden Muaviyeyi halifeliğe seçtim. dedi.

Hakem olayı böyle bir hileyle sonuçlandıktan sonra İmam Aliyi hakeme gitmeye zorlayan bir grup İmam Alinin hakeme gittiği için büyük bir günah işlediğini, tövbe etmesi gerektiğini söylediler. İmam Alinin dinden çıktığını düşünen bu sapık hareket Bedevi Arapların da katılımı ile güçlendi. Bu gelişmeler Nehrevan Savaşına yol açtı.

Alıntı