İslam Dininin Sakınılmasını İstediği Davranışlar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 27 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. İslam Dininin Sakınılmasını İstediği Davranışlar nelerdir kısaca açıklarmısınız.

  1.Yalan Söylemek ve Hile Yapmak

  Dinimiz kişiye ve topluma zararlı olan tutum ve davranışlara elbette izin vermez. Allah, insanları yalandan kaçınmaya ve doğru olmaya çağırır.

  2. Gıybet ve İftira

  Gıybet, bir kimsenin yüzüne karşı söylendiğinde üzüleceği eksiklerini ve hatalarını arkasından konuşmaktır. Dinimizde, başkalarının gıybetini yapmak kusurunu aramak yasaklanmıştır.

  3. Hırsızlık

  Hırsızlık, sözlükte kendine ait olmayan bir şeyi çalıp, kendine mal etme işi" di ye tanımlanmaktadır. İslamiyet, her ne şekilde olursa olsun, bir kimsenin başkasına ait mala el uzatmasını yasaklamıştır.

  4. Kıskançlık (Haset)

  Kıskançlık yani haset, bir arkadaşımızın veya başkalarının başarılarını çekememektir. Onların yaptıkları, başardıkları işler karşısında eziklik duymaktır.

  5. Alay Etmek
  İstihza yani alay etmek, bir insanı hor görmedir yahut bir insanla söz, yazı veya hareketle eğlenme, onu aşağılama demektir .Alay etmek, İslam hoş görmediği davranışlardandır.

  6. Büyüklenmek (Kibir)
  Kibir, kelime olarak büyüklük, büyük olma, kibirlenme, büyüklük taslama ve kendini başkalarından üstün tutma gibi anlamlara gelir. Kibir, İslam'da kötü huyların başında gelir.

  7. Kötü Zanda Bulunmak
  insanlar, kusursuz değildir. Bazen en yakın dostumuz bile, bize karşı kırıcı ve incitici davranışlarda bulunabilir. Ancak bu gibi olayları büyütüp o dostumuz hakkın da kötü zanda bulunmamız, dostluk bağlarını koparabilir.

  8. Başkalarının Kusurlarını Araştırmak

  İslam, Özel hayatın gizliliğine saygı duyar. Onun açığa vurulmasına karşı çıkar. Özel hayatın gizliliğinin korunmasından yanadır.

  10. Kötü Davranışlar Karşısında Duyarsız Kalmayalım

  Her insan, içinde yaşadığı toplumun üyesidir. Her birey, üyesi olduğu toplumun yerleşik düzenine uymalıdır.