Islak mendil alırken dikkat edilecek hususlar

Islak mendil alırken dikkat edilecek hususlar

Bu özende ıslak mendiller oldukça önemli.. Uzmanlara göre, süt ürünleri ve soya yağı, badem yağı gibi doğal yağları içeren temizleme mendilleri bebeğin cildini nemlendiriyor, pişik ve tahriş oluşumunu önlüyor. Çocuk Hastalıkları Doktoru Uzm. Dr. Abdurrahman Avar Özdemir, piyasada birçok kalitede ve özellikte ıslak mendil bulunduğunu belirterek, seçim yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi.

Bebeklerin cildi nasıldır?
Dr. Özdemir, "bebek cildi nazik ve hassastır. Yetişkinler için hazırlanan ürünler bu nedenle uygun olmayabilir. Onlar için daha yumuşak ve bebek cildine özel üretilmiş ürünler kullanılması gerekiyor. Çünkü;

Yağ bezleri henüz yeterli çalışmadığından bebeklerin ciltleri yetişkinlere nazaran daha kurudur, hücreleri koruyan saydam tabakanın çok ince olması nedeniyle kolayca tahrişler oluyşabilir.
Bebeklerin ciltten emilim yüksek olduğunda kullanılacak bakım ve temizlik ürünlerinin içeriğine dikkatlice bakılması gerekir.
Cilt zararlı maddelere ve mikroorganizmalara karşı asit tabakasıyla koruyucu bir bariyer oluşturur. Bebeklerde bu tabaka yaş ilerledikçe gelişir. Bu sebeple bebeğin derisindeki asit-alkali dengesi pH 6,7, yetişkinlerde 5,5'dir" dedi.
Temizleme bezleri alırken nelere dikkat etmeli?
Özenle seçilmeyen bebek bakım ürünlerinin bebek cildine direkt temas etmesiyle tahrişlerin oluşabileceğine dikkat çeken Özdemir, "temizleme mendilleri tercih edilirken ürünün hijyenik, dermatolojik ve klinik olarak test edilmiş olduğuna, boyar madde içermemesine, PH değerinin bebek cildi ile uyumlu olmasına ve hipoalerjenik olmasına dikkat edilmeli" diye konuştu. Özdemir, bebek cildi dengesi için süt ürünleri ve soya yağı, badem yağı gibi doğal yağları içeren temizleme mendilleri kullanılabileceğini belirtti. Özdemir ayrıca, losyonlu mendillerin tüm vücut temizliğinde kullanılabilir, özellikle yaz ve seyahat esnasında yağlı seyahat mendilleri pişik oluşumuna engel olacağını kaydetti.
 
Üst