İş Görüşmelerinde sorulan Zor Sorulara verilebilecek cevaplar


İş görüşmeleri oldukça stresli görüşmelerdir ve bu süre boyunca son derece dikkatli olmak gerekir. Her soruyu iyi dinleyip açık ve net bir şekilde cevap vermeli ve karşınızdaki kişi ya da kişilere kendinizden emin olduğunuzu hissettirmelisiniz. İş görüşmesi sırasında, görüşmeyi gerçekleştiren kişi sizi epey zorlayacaktır. Soracağı çetin sorulara karşı kesinlikle yılmayın ve diğer sorularda olduğu gibi kararlılıkla cevap verin. Nasıl mı? Hadi şimdi zor sorularla nasıl başa çıkacağınıza ve yapmanız gerekenlerin neler olduklarına bir göz atalım.

Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi, soru soran görevliyi son derece dikkatli dinleyin ve tam olarak ne sorduğundan emin olun. Eğer soruyu tam olarak anlamadıysanız kesinlikle cevaplamaya çalışmayın, bu yalnızca her şeyi daha karmaşık ve belirsiz yapar. Çekinmeyin ve soruyu tekrar sormasını ya da daha açık bir şekilde ifade etmesini rica edin.

Görüşme sırasında gelen zor soruya cevap vermeden önce derin bir nefes alın. Bu sizi sakinleştireceği gibi, aklınızdakileri de toplamanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın isteyeceğiniz son şey panik yapmak olacaktır.

Gerekirse soruyu cevaplamak için birkaç dakika isteyin. Bu kabul edilebilir bir durumdur. Ancak bu süreyi olabildiğince kısa tutun. Aksi halde olumsuz bir etki bırakırsınız.

Negatif sorulara pozitif cevaplar verin. Eğer karşınızdaki görüşmeci bir zayıflığı tanımlamanızı istiyorsa, cevap verirken güçlülük üzerine yoğunlaşın.

Kendinizi göstermek için elinize geçen her fırsatı kullanın. Zor sorulardan korkmayın çünkü onlar kendinizi ispatlamanız için elinize geçen en iyi şanslardır. Görüşmeye gelenler arasındaki farkı belirlemede kullanılırlar ve bu nedenle oldukça rağbet görürler. Bu nedenle onlarla dost olmayı öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Özel hayatınızla ilgili soruları cevaplamaktan kaçının. Özellikle de dini görüşünüz, politik duruşunuz ya da cinsel tercihleriniz ile ilgili olanları. Bu tip soruların sorulması yasal değildir ve bu da size cevap vermeme hakkını verir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst