iş başvurusu için ön yazı

'Sosyal Konular' forumunda Wish tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. iş başvurusu için ön yazı örnekleri
  iş başvurusu ön yazı

  Önyazılarınızın etkili olabilmesi için, niçin işle ilgilenildiğinizi ve bu işe başvurulduğunuzu düzgün bir dille anlatılmalısınız. Unutmayın ki sizi işe alacak kişi sizi hiç tanımıyor. Amacınız işi istediğinizi ve işin özelliklerinin size uyduğu anlatmak olmalı. Bunu da mümkün olduğunca amacınızdan uzaklaşmadan özellikleriniz ve farklı yönlerinizi anlatarak yapmalısınız. İş ilanında istenilen kriterlerin sizin becerilerinizle uyuştuğunu yazınızda belirtmeli ve bu görüşünüzü destekleyen örnekler vermelisiniz.
  Herkesin önyazısı kendi özelliklerini anlattığından ve farklı işlere yönelik olduğundan aynı formatta farklı birçok önyazı hazırlanabilir. Zaten önyazının da anlamı budur: benzer özellikler taşıdığınız kişilerle işverenin gözünde bir fark yaratmanızı sağlayacak bilgiler vermek.
  Siz de güzel bir önyazıyla kişiliğinizi, farklarınızı ortaya koyabilir, işverene kendinizi daha iyi anlatarak öne geçebilirsiniz.

  ÖNYAZI FORMATI

  Bu format, düşüncelerinizi organize etme açısından size yardımcı olacak. İçerik tamamen size ait.
  Giriş
  Sayın İlgili,
  Başlangıç kısmı
  Bu bölümde hangi pozisyon için başvurduğunuzu, neden işverenin sizi iş görüşmesine çağırması gerektiğini anlatmalısınız.

  İlk paragraf

  Yazınız, neden bu önyazıyı yazdığınıza dair bilgi içermeli. İş ilanını nerede gördüğünüzü ve pozisyona neden başvurmaya karar verdiğinizi anlatın.

  Orta Paragraf

  Önyazının bu etabında işverene işle ilgili önerilerinizi sunun. Hangi özelliklerinizin başvurduğunuz iş için uygun olduğunu belirtin. İşin ihtiyaçları ve sizin yetenekleriniz arasında güçlü bağlantılar kurun. Kendinizi anlatan cümlelerinizi kanıtlarla desteklemeye çalışın. İyi olduğunuzu düşündüğünüz konuları anlatın. Özgeçmişinizle beraber değerlendirileceğiniz için tutarlı olun ama özgeçmişteki bilgileri aynen tekrar etmeyin.

  Son Paragraf

  Önyazının sonuç cümlesini, pozisyona başvurunuzla ilgilendiği için yetkiliye teşekkür ederek sonlandırabilirsiniz. Ve gelişmeler hakkında bilgi beklediğinizi de son olarak yazınıza ekleyebilirsiniz.
  İsminizi soy isminizi yazıp, teşekkür ve imzanızla yazınızı sonlandırabilirsiniz.
    2. Cevap: iş başvurusu için ön yazı

  iş başvurusu için ön yazı örneği

  Sayın Yetkili,
  ................’te yayınlanan “İletişim Uzmanı” ilanınızla ilgileniyorum.
  XYZ firmasında iki yıldır “İletişim Uzmanı yardımcısı” olarak çalışıyorum. Çalıştığım süre içerisinde birçok makale yazdım, konuk yazarların yazılarını organize ettim, her hafta basın bülteni hazırlayarak abonelerimize gönderdim. İsterseniz internette yer alan yazılarıma aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:
  URL www……
  URL www……
  Direktörüm X’e asistanlık ederken; yeni şirket ilkeleri belirlenmesi aşamasına araştırmalarımla destek verdim. Ofisteki iletişimin koordinasyonu, basın duyurularının hazırlanması gibi görevleri de üstlendim. Ofis içi iletişimi online platforma taşıma önerimin uygulanmasıyla şirkette iletişim hız kazandı. Birçok işi bir arada yaptığım için işin işleyiş sürecinde çok fazla tecrübe kazandım.
  Mülakata katılarak tanışmayı ve işin becerilerime uygunluğu hakkında konuşmayı çok isterim. Ekstra bilgi isterseniz iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.
  Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
  Ad Soyad ve İmza
    3. Cevap: iş başvurusu için ön yazı

  Sayın İlgili,
  ..............’te yayınlanan “Tanıtım ve Satış Sorumlusu” pozisyonunuzla ilgileniyorum. Özgeçmişimin, yeteneklerimin iş tanımınıza ve şirketiniz bakış açısına uygun olduğunu düşünüyorum.
  İş için istediğiniz şartlar:
  Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun,
  MS Office uygulamalarına hakim,
  Tercihen iyi derecede İngilizce bilen,
  Seyahat engeli olmayan,
  Sürücü belgesine ve aktif sürüş deneyimine sahip,
  Erkek adaylar için askerliğini yapmış,
  Türkiye’nin illerinde görev alabilecek,
  İlaç sektöründe tıbbi mümessillik deneyimi olmayan
  Benim özelliklerim:
  Marmara Üniversitesi İşletme mezunuyum.
  Üç yıl halkla ilişkiler asistanı olarak çalıştığım dönemde MS Office ekipmanlarından Excel, Power Point, Word uygulamalarını yoğun olarak kullandım.
  Beş yıldır aktif olarak araba kullanıyorum.
  İnsan ilişkilerinde başarılıyımdır, kolay iletişim kurarım.
  Gerektiğinde iş için seyahat edebilirim.
  Ortaokul eğitimimden başlayarak İngilizce eğitim aldım, akıcı bir şekilde kullanabilirim.
  Özgeçmişim ve önyazımla ilgilendiğiniz için teşekkürler. Yüz yüze mülakata katılarak iş ve işin becerilerime uygunluğu hakkında detaylı konuşmayı çok isterim.
  Teşekkür ederim,
  Ad, Soyad ve İmza