iPHONE IMEI ISLEMLERI

iPHONE IMEI ISLEMLERI

Bir iPhone sahibi oluktan hemen sonra yapmanız gereken ilk işlemlerden en önemlisi IMEI numaranızı kaydettirmenizdir. Özellikle Unlock işlemi yapılmış yani telefon olarak da çalışmaya başlamış iPhone’u gidip kaydettirmek için oldukça kısıtlı vaktiniz var.
IMEI kayıt işlemi için hızlı olmanızı önermemizin bir nedeni de kayıt yaptırmaya gittiğinizde duyma ihtimaliniz yüksek olan imei kaydı yapılan sistemin arızalı olması durumudur.
Daha fazla uzatmadan hemen konuya girelim.

IMEI Kaydı nerede yaptırılır?
IMEI kaydı yaptırma için herhangi bir AVEA Turkcell veya Vodafone bayiisine gitmeniz yeterli olacaktır.
Her cep telefon şubesi kayıt almayabilir. Bu durumda size en yakın IMEI kaydı yapan şubeyi tarif edeceklerdir.
IMEI Kaydı için neler gereklidir?
Cep telefonunuz ve pasaportunuz.
Hangi hattı kullanıyorsanız onun bayiisine gitmenizi tavsiye ederiz.
AVEA IMEI kaydı işlemi için ücret almazken Turkcell’de IMEI kaydı ücreti 5YTL’dir. (Elimizde Vodafone ile ilgi bilgi henüz mevcut değildir)
Pasaport’taki yurtdışına giriş çıkış tarihi?
Pasaportunuzda kayıt yaptıracağınız yılın en fazla 2 ay öncesi giriş çıkışınız geçerli olacaktır. Örneğin şubat 2008′de kayıt yaptırmaya gidiyorsanız en erken aralık 2007 giriş çıkış görünmesi kolaylık sağlayacaktır. Eğer böyle bir pasaporta sahip değilseniz duruma uygun pasaport sahibi biri ile gidip aynı işlemi yapabilirsiniz.
Yılda kaç tane telefon kaydettirebilirsiniz?
Bir adet.
Türk pasaportu olmayan çifte vatandaşlar IMEI kaydı yaptırabilir mi?
Muhtarlıktan alacağı ikametgah senedi ile başvurduğunda yaptırabilir. Eğer bunu tercih etmezse IMEI kaydı sadece tek hat için yapılabilir. Bu durumda farklı bir telefon şebekesinin hattını kullanamaz.
Yabancı ülke vatandaşları IMEI kaydı yaptırabilir mi?
Evet ülkemizde ne kadar kalacağına dair sorulan sorulardan sonra o IMEI numarası belirtilen süre kadar kayıtlı görünecektir.
IMEI numaram kaydedildi mi nereden öğrenebilirim?
IMEI kaydı yapılan telefona IMEI kaydının yapıldığına dair SMS gönderilir.
SMS ulaşmadığı zaman Telekomünikasyon Kurumunun MCKS kısaltmalı “Mobil Cihaz Kayıt Sistemi”ne girerek IMEI’nizi kontrol edebilirsiniz.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst