İpek Ongun Kimdir?

'Biyografi' forumunda Mirayy tarafından 17 Haz 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  1961 yılında Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümü'nden mezun olan İpek Ongun, yazı yaşamına 1980'de yayımlanan Mektup Arkadaşları'yla başladı. Onu Kamp Arkadaşları ve Afacanlar Çetesi adlı çocuk kitapları izledi.
  Bunların ardından yayımlanan Yaş On Yedi ve Bir Genç Kızın Gizli Defteri adlı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış romanlardır.
  Gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşam kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmak amacıyla bir üçleme yazdı. Adları sırasıyla Bir Pırıltıdır Yaşamak, Bu Hayat Sizin ve Lütfen Beni Anla olan bu kitapların ilki 1991 yılında TÜYAP'ta "Altın Kitaplar Ödülü"nü aldı. Ayrıca gençler için yaptığı çalışmalar nedeniyle Rotary Kulübü'nün Toros, Akdeniz ve Tarabya kolları tarafından 1995-1996,2003-2004 ve 2006 yıllarında kendisine "Meslek Hizmetleri Ödülü" verildi.
  1998 yılında da Oriflame firmasının 250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucu yılın en başarılı kadın yazarı seçildi. Bunlara ek olarak, yazarın çeşitli okul ve derneklerce verilmiş ödülleri de bulunmaktadır.
  Bu çalışmalardan sonra tekrar romana dönen Ongun, Bir Genç Kızın Gizli Defteri'nin devamı olan; Arkadaşlar Arasında, Kendi Ayakları Üstünde, Adım Adım Hayata, İşte Hayat, Şimdi Düğün Zamanı ve son olarak da Hayat Devam Ediyor kitaplarını yazdı.
  Sabah gazetesindeki yazılarını Yarım Elma Gönül Alma ve Sabah Parıltıları adlı iki kitapta topladı. 2005 yılında, Şu Çılgın Tempoda Duyarlı Davranışlar adlı kitabı yayımlandı.
  Bir yazar olarak İpek Ongun'un çıkış noktası "gence hizmet"tir.
  Önce kitabı ve okumayı sevdirerek, sonra ise sorgulayarak düşünen bir kafaya sahip olmanın önemini vurgulayarak; bu arada da yaşama kültürünü geliştirip, yaşama sevinci ve bilinci taşımanın önemini belirterek, özetle; hayatın önce gencin kendisine, sonra da başkalarına bir anlam ifade etmesi konusunda bir farkındalık yaratarak gençlere hizmet sunmaya çalışmaktadır.
  Evli ve iki genç kadın annesi olan İpek Ongun, yazı yaşamını çok sevdiği Mersin'de sürdürmektedir.
   
 2. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  İpek Ongun 'un Mektup Arkadaşı die bi kitabı var çok seviyorum bide Yaş 17 die çok hoş kitaplar.
  Paylaşım için saol. :)
   
 3. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  İpek diye birini tanıyomda ongun diye birini tanımıyom :f106:
  Tesekkürler mrv_ern :f40:
   
 4. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  Orta okul yıllarında iken Mektup Arkadaşımı bende okumuştum. :f40:
  Sade ve sürükleyici bir dili var. O zamanlar teknoloji bu kadar gelişmiş olmadığı için bende hayal ederdim benimde bir mektup arkadaşım olsa diye :f196:
   
 5. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  İşte mektup arkadaşları...

  [​IMG]


  [​IMG]
   
 6. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  Kızıma okuma alışkanlığı kazandığı ilk dönemlerde İpek Ongun'un kitaplarını almıştım.Çok da yararı olmuştu teşekkürler mrv_ern..:f40:
   
 7. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]
   
 8. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  ben teşekkür ederim;)
   
 9. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  İpek Ongun'un Bir genç kzıın gizli defteri serisi çok hoşuma gidiyor..Sade ama bir o kadarda sürükleyici ve heyecan verici..Tüm bunların yanı sıra en önemli ipek ongun okuma nedenlerimden biride hayatın ta kendisini anlatması.. Bir genç kızın gizli defterinde serra'nın başından geçen olaylar anlatılıyor.Ve bir günlük şeklinde tarihleri bile var...
  Okuyanlar bilir.. Okumayana ise ısrarla tavsiye ederim.. :p
   
 10. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  Katılıyorum...bende okudum bir genç ızın gizli defteri serisinin hepsini bitirdim çok güzel bir kitap....kitabı okurken insan hayatından bir şeyler bile buluyor...:f40:
   
 11. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  Orta okula giderken Bir genç Kızın Gizli Defteri serisiyle tanışmıştım ilk İpek Ongun la büyük zevk alarak okumuştum.Teşekkürler mrv_ern bir an o zamanlara gittim..:f40:
   
 12. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  ayynenn katılıyorum harikkaaa süper bi kitap serrayı anlatıyor çektiği zorlukları aşkları... harika tavsiye ederim
   
 13. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  O Zaman Sevenlere...Bir Genç Kızın Gizli Defteri Serisi....

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 14. Cevap: İpek Ongun Kimdir?

  Keşke kitaptaki gibi okullarda bu faliyet uygulansa çok güzel olur teknoloji gelişti ama böyle bi fsliyetinde olması çok güzel olurdu. :)
   
Yükleniyor...