Intel'den nükleer savaşa bile dayanıklı GPU

Grafik pazarına dönmeye hazırlanan Intel yeni GPU'sunu Pentagon'un test ettiği işlemciye dayandırmış.

Larrabee adını taşıyacak olan yeni GPU hakkındaki çok ilginç bir detaylar geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı...

Larrabee ile grafik işlemci pazarına yeniden girmeye hazırlanan Intel, çipin tasarımını Pentagon tarafından test edilen bir işlemciye dayandırmış .

BD Savunma Bakanlığı Pentagon'un kullandığı P54C kod adlı bir Pentium'u uzun süredir üzerinde çalıştığı Larrabee kod adlı grafik işlemciye temel alan firma, grafik işlemciler arasında yaşanan performans savaşını ciddiye aldığını gösteriyor.

Heise.de adlı sitenin haberine göre teknoloji kullanımında rakipsiz olan Pentagon, P54C çekirdeğini nükleer savaşa dayanıklı hale getirip, bu işlemciyi bir süre kullandıktan sonra emekliye ayırmış. Rafa kalkan P54C'nin yeniden hayat bulması Intel'in bu tasarımı tekrar ele alıp modifiye ettikten sonra Larrabee mimarisinde kullanmaya karar vermesiyle gerçekleşmiş.

2009 yılı sonlarında piyasaya çıkması beklen Larrabee mimarisi ile ilgili olarak ortada dolaşan söylentilere göre GPU tam 32 adet P54C çekirdeği içeriyor. Ulaştığı 2 TeraFlop işlem gücü ise bugün oldukça revaçta olan Radeon HD 4850'nin tam iki misli.


alıntı
 
Üst