İnsanlar neden yaşlanır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 15 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. İnsanlar neden, nasıl yaşlanır?

  İnsan ömrü kişiden kişiye değişen, kiminde göz açıp kapamak kadar kısa, kiminde ise asırlar kadar uzun olsada ortalama 75 yıla ulaşmıştır.
  Bilim adamlarının inançlarına göre insanlar 150 yıla kadar yaşayabilmekte ama okadar yaşamak isteyen olur mu bilinmez. Çünkü belli bir yaştan sonra artık hayat tekdüze bir hal alıp muhtaçlık devresine giriliyor.
  [​IMG]

  İnsanların yaşlanması üzerine pek çok teori vardır. Bunlardan bir tanesi, ömrümüz süresince biyolojik aktivitemizde ortaya çıkan bazı kimyasal reaksiyonlar, gün geçtikçe başta böbrek ve kalp olmak üzere sağlıklı hücrelerimize zarar vermektedir.

  Bir başka teoriye göre ise, genetik programlamamızla ömrümüz önceden belirlenmiştir.Program, hücrelerimiz üzerinden yaşlanmamızı kontrol ediyor. yeterli sayıda hücre öldükten sonra organlar gereken düzeyde çalışmıyor ve insan ölüyor. Ama sav insan ömrünün ortalama süresinin git gide artmasıyla çürümüş görünüyor.

  Bir başka saptama da, metabolizması yüksek, yani oksijeni çok hızlı yakan canlıların, yavaş yakanlara göre daha az yaşadıklarıdır.

  İnsanoğlu ne kadar yaşlanmaya karşı durmaya çalışsada zamana yenik düşüyor.
   


Yükleniyor...