İnsana Saygı..!!

Profesör Üstün Dökmen, Hayvan dergisinde yayimlanan röportajinda, "Yere düsen ekmegin üstüne basan insan görmedim ama yere düsen insani tekmeleyen çok kisi gördüm" diyor... Saygili olmaktaki kusurlarimizi söyle anlatiyor:

- Birbirimize saygili olma konusunda 3 tip temel hatamiz var...

Avrupa'da yasayan vatandasimiz, orada yerlere çöp atmiyor ama Kapikule'den girer girmez yerlere tükürmeye, çöp atmaya basliyor. Niye burada böyle yapiyorsun diye soruldugunda, herkes böyle yapiyor diyor. Kendi fikri olmayan insanin duruma göre hareket etmesidir bu.

Ikinci hatamiz, adama göre davranmamiz. Karsimizdaki adam iri yariysa, 'Buyur Abi', diyoruz, ufak tefekse, 'Ne var lan!' diyoruz. Oysa ki, insanlarin onuru birbirine esittir.

Üçüncü hata, keyfimize göre davranmak. Keyfimiz yerindeyse eve girerken 'Merhaba millet' diyoruz, degilse surat asiyoruz. Oysa keyfimiz yerinde olsun olmasin insanlara saygili davranmak zorundayiz.

Diyorum ki, yerdeki ekmege saygili olma konusunda ülkemde mutabakat var, kimse basamaz, ayagiyla dürtüklemez ya da öper, koyar bir kenara.


Ekmek nimettir kabul, peki insan nimet degil mi?


Alıntı
 
paylaşım için teşekkürler filiz emeğine sağlık

sanki bu profösör başka şeyler anlatmaya çalışmış gibi ama irdelemiyelim tabiki ekmeğede insanlarada saygı duyulmalı insan tekmeliyenler bilinki ekmeğide alıp öpüp başına koymaz bi köşeye :(
 
Bizlere öğretilenler bunlar değil maalesef. Ama yaşıyoruz, görüyoruz. Huzurevlerinde kalan yaşlılarımızın yaşadıkları olaylar, küçücük çocuklarımıza kalkan eller. Nerede kaldı unuttuk mu hergün sabah okulumuzda söylediğimiz andımızı. " Küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak" emeğine sağlık FİLİZ
 
Paylaşımiçin teşekkürler saygı her anlamda gerekli en çokta birbirimizn düşünceleri bize ters geliyorsa bile bunada saygı duymak gerekli herkezin düşüncesi farklı olabilir
 
Üst