İnsan faaliyetleri çevreyi nasıl etkiler kısaca

#1
İnsan faaliyetleri çevreyi nasıl etkiler kısaca

Günümüzde çevreyi kirleten bir numaralı faktör insan faktörüdür, insanların yapmış olduğu pek çok faaliyetler sonucu çevre kirlenmektedir. Çevre kirliliği gelecek nesiller için büyük tehdit oluşturmaktadır.
Sanayi devrimi ile birlikte başlayan üretim süreci ile çevre kirliliği katlanarak artmıştır, insanlar anca 1970 li yıllarda çevreyi kirleten bir faktör olduğunun farkına varmıştır. Doğa’nın düzenini bozan, nehirleri kirleten, fabrika atıklarını denize bırakan, kendi lüks ihtiyacı sebebiyle ağaçları ve ormanları yok eden bir nesil olan insan, günümüzde de hızlı şekilde çevreyi ve doğayı kirletmeye devam eden bir unsur olarak bilinmektedir.
insan faaliyetleri dogayi nasil etkiler

İnsanların çevreyi kirletmemeleri için yapılması gereken en temel faktörlerden birisi gereksiz tüketimin azaltılmasıdır, örneğin bir cep telefonumuz var ve bizim ihtiyaçlarımızı karşılıyor ancak 2016 yılında yenisi çıkmış, gidip hemen yenisini almazsak, insanlar eğer bu bilinçte olursa üretici firmalar da bu sefer üretim bandını düşürecek ve çevre kirliliğine bir nebze de olsa katkı sağlamış olacağız.

Tabi ki en güzeli bunu üreten büyük firmaların çevreye zararsız şekilde üretim yapmaları ancak şuan bizim elimizden gelen sadece bu firmaların ürettiklerini almayarak veya ihtiyacımız kadarını alarak buna engel olabiliriz.

En başta da söylediğim gibi çevreyi ve doğayı kirleten tehdit unsuru oluşturan en büyük faktör insan faktörüdür, insan faaliyetlerini çevreye zararsız şekilde yapılmasını teşvik ederek doğanın kirlenmesini engelleyebiliriz.
 
Üst