İngilterenin Ekonomisi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ceylan tarafından 6 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. İngilterenin Ekonomisi Hakında Bilgi


  İngiltere sanayi devrimini Avrupa'da ilk gerçekleştiren ülkedir.Çalışan nüfusun %40'ını sanayi kollarındakiler oluşturur.Sanayisi taş körü ile başlamış fakat günümüzde bu alanda faaliyetler durmuştur.

  Enerjisinin yalnızca 3 te 1 ini kömürden sağlamaktadır.kuzey denizinden çıkarılan hidrokarbon üretimi ülkede önemli bir yer edinmiştir.

  gemi yapımı ve motorlu taşıt alanında endüstriyel faaliyetleri oldukça geliştir.Uçak sanayi ile birlikte daha birçok sanayi dalını bunlara eklemek gerekir.

  Bunların yanında en eski üretim kolu tekstildir.Ancak gelişen ekonomik faaliyetler sebebiyle eski önemini yitirmiştir. Kimya endüstrisi tekstile göre daha yeni olmasına karşın büyük bir hızla gelişmiştir.

  endüstirinin yanında tarım alanındada varlık göstermektedirler fakat ikinci plana atılmıştır.Çalışan nüfusun ancak %5'i tarım alanındadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise doğal koşulların tarıma elverişli olmamasıdır.Hayvancılık, tarıma göre daha geniş bir yer tutar.

  İngilterenin en önemli gelir kaynağı ise ticarettir.Sömürge ülkelerinden ve geri kalmış ülkelerden elde edilen ve alınan ham maddeler işlenerek zengin bir ticaret alanı açılmasına yol açmıştır.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - İngilterenin Ekonomisi
 1. Ceylan
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,492
 2. Ceylan
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,146
 3. Ceylan
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,158
 4. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,043