İlk Yardım Teknikleri

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 28 Nisan 2011 tarihinde açılan konu 1. İlk Yardım Teknikleri


  İlkyardım Teknikleri
  Yaralanmış ya da aniden hastalanmış kişiye yetkili ekip ve araç gelinceye kadar olay yerinde ve mevcut imkanlarla yapılması gereken hayat kurtarmaya yönelik geçici müdahaledir. Tıp personeli olmayan kişilerce de yapılabilir. İlk yardım genellikle basit, kolay öğrenilen, az sayıda teçhizatla uygulanabilen ama bazen hayat kurtarabilen yöntemlerin kullanılmasına dayanır.

  İlkyardım
  · Olay yerinde yapılır.
  · Olay yerinde bulunanlarca yapılır.
  · Olay yerinde bulunan araç ve gereçlerle yapılır.

  İlkyardımın temel amacı yaşamı tehdit eden esas nedenleri ortadan kaldırmaktır. Zaman çok önemlidir,özellikle yaralanmalı trafik kazalarında ölümlerin %10 unun ilk 5 dakikada, %50'sinin ise ilk 30 dakikada meydana geldiği değişik çalışmalarla saptanmıştır. Bundan anlaşılacağı gibi geçen her zaman dilimi ölüm oranını artırmaktadır. Bu nedenle en etkili yardım ilk 30 dakikada yapılmalıdır. Beyin dokusunun da oksijensizliğe azami 4 - 6 dakika dayanabileceği düşünüldüğünde bu sürenin önemi tartışılmazdır.
  İlkyardım gerektiren durumlar bir hastalık sonucu ortaya çıkan acil haller, trafik kazaları, doğal afetler ve yangınlar gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.
  İlkyardımda öncelikle, hayati önem taşıyan, ilkyardımın ABC' si olarak adlandırabileceğimiz:
  Airway (Hava yolu)
  Breathing (Solunum)
  Circulation (Dolaşım) üzerine odaklanmalıdır.
  Bunun yanı sıra:
  Kanamanın kontrol edilmesi ve Kırık tespiti (Atelleme) sağlanmalıdır.

  İlk yardım yöntemleri : Kazaya uğramış kişide ilk olarak hayati bulgulara bakılır. Bunlar nabız, solunum, kan basıncı ve sıcaklıktır.
   


Yükleniyor...