İlhan Selçuk Kimdir Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 15 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. İlhan Selçuk

Doğum 11 Mart 1925/Aydın
    Ölümü 21 Haziran 2010/İstanbul
    Meslek Gazeteci, yazar

1961 yılından itibaren düzenli olarak gazetecilik mesleğini devam ettirmiş ve farklı gazetelerde çalışmıştır. Bunlar arasında Akşam, Tanin ve 1991 yılından vefatına kadar devam ettiği Cumhuriyet Gazetesi vardır. 12 Mart döneminde darbe teşebbüsü ile yargılanmış ve işkence görmüştür. Adı siyasi olaylar ya da devlete karşı yapılan operasyonlar arasında sürekli geçmiş ve son olarak Ergenekon operasyonunda iki gün gözaltında tutulmuş ve ifadesi alınmıştır. Bu olaydan birkaç yıl sonra 85 yaşında vefat etmiş ve Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde toprağa verilmiştir.

AİLE, İŞ VE EĞİTİM HAYATI
    Aydın doğumlu olan yazarımız Anne tarafından ermeni kökenlidir. Eğitim hayatını çeşitli okullarda tamamladıktan sonra Hukuk Fakültesinde eğitim alır ve bu bölümden mezun olur. Avukatlık mesleğinin yanı sıra matbaa işletti ve çeşitli gazetelerde yazı işleri müdürlüğü yaptı.

İlk yazılarını 41 Buçuk isimli dergide yayımladı ve daha sonrasında birçok gazetede yazılar yazdı. Hayatının son dönemlerinden vefatına kadar ise Cumhuriyet Gazetesinde yazılarını yayımladı ve başyazar olarak görev yaptı.

EDEBİ HAYATI
    İlk iki kitabını bir seyahatname tarzında kaleme aldı ve gittiği yerler üzerine incelemelerde bulundu. Yüzbaşı Selahattin adında iki ciltlik bir romanda yayınladı.

Eserleri daha çok ideolojik ve fikir içerikliydi bunlardan bazıları Sovyetler, İran, Amerika İzlenimleri, Yeni Krallar Yeni Soytarılar, Ağlamak ve Gülmek, Düşünüyorum Öyleyse Vurun, Görülmüştür, Ziverbey Köşkü ve Japon Gülüdür.