İki Eşek, Bir Köpekle Dünya Turu...

#1
İki Eşek, Bir Köpekle Dünya Turu...
Evliya Çelebi’ye özenen doktor (alternatif tıp doktoru) Mathais Berovalis (32) ile Hemşire Celine Overney (31) Arnavutluktan aldıkları ve adını Skadar koydukları eşek ve Makedonya’da peşlerine takılan Willie adını verdikleri köpek ile Çanakkale’ye geldi. İsviçreli maceraperestler, 12 Mayıs 2007’ de başlayan 11 aylık zorlu yolculuğun yorgunluğunu ise Oksijen deposu Kazdağ Eteklerinde, Küçükkuyu bölgesinde attılar.

İsviçre’nin Lausanne şehrine bağlı Yıverdon kasabasından yaya olarak yola çıkan Dr. Mathais Berovalis (32) ile Hemşire Celine Overney (31) Arnavutluktan 100 Euro’ya aldıkları ve adını Skadar koydukları eşeğe bir arkadaş da Çanakkale’de buldu. Maceraperest yolcular, Ezine ilçesine bağlı Üvecik köyünden 30 YTL’ye aldıkları ve adını Fatıma koydukları ikinci bir eşekle, zorlu yolculuğun on birinci ayında Ayvacık İlçesinin Küçükkuyu beldesine ulaştı.

Ruhani bir yolculuğa çıktık diyen iki arkadaş, yürüyerek yaşadıklarını kaleme almaya başladı. Tıpkı Evliya Çelebi gibi, bir seyahatname hazırlığında olan iki kafadar , dünya turu nedeniyle daha 2 buçuk yıl daha yürüyeceklerini, kendilerine destek veren iki eşeğin, azda olsa yorgunluklarını giderdiğini söyledi.

Doktor Mathais Berovalis (32) “Yürürken o ülkelerin insanlarını daha iyi tanıyor ve dini yapıları da tek tek ziyaret ediyoruz. Türkiye’yi çok sevdik Türk insanı çok misafir perver ve bize yardımcı oluyor. Aslında biz bu yolculuğa ilk başta kendimizi bulmak amacıyla çıktık. Bu bir Ruhani yolculuk” dedi.

ZORLU YOLCULUĞUN HARİTASI

İsviçre’nin Lausanne şehrine bağlı Yverdon kasabasından yaya olarak yola çıkan iki arkadaş , İtalya, Slovenya, Hırvatistan ve Bosna Hersek üzerinden Arnavutluk’a geldi. Burada köylülerden Skadar adını verdikleri bir eşek satın alan ikili daha sonra Makedonya’ya geçti. Burada peşlerine takılan ve Willie adını verdikleri köpeği de yanlarına alıp Yunanistan’a geçti. Daha sonra Türkiye’ye giren iki arkadaş Çanakkale’nin Ezine İlçesine Bağlı Üvecik köyünden de 30 YTL’ye de Fatıma adını verdikleri bir eşek daha satın aldı. İki yol arkadaşının sırtında Assos üzerinden Çanakkale’nin Ayvacık İlçesine Bağlı Küçükkuyu Beldesine ulaşıldı. Şimdi sırada , Balıkesir’e oradan da Konya’ya uzanacak yeni ve zorlu bir etap için yine yollara düştü.

İsviçreliler Konya’ da Mevlana ziyareti yapıp Semazenleri yerinde gördükten sonra Kapadokya ve Trabzon üzerinden Gürcistan‘a oradan da Ermenistan,İran Pakistan,Hindistan,Tibet,Çin ve Moğolistan’a ulaşmayı planlıyor.

Moğolistan’dan da Rusya’ya gececek olan İsviçreliler dönüş yolu güzergahını Rusya da belirleyecekler.

Gezilerini tamamladıktan sonra edindikleri deneyimlerle ilgili konferanslar verip, kitap yazacaklarını ifade eden Berovalis, çektikleri fotoğrafları internet sitelerinde yayınlayarak tüm dünyayla paylaşacaklarını, bir tür Seyahatname hazırlamış olacaklarını söyledi. Maceraperest İsviçreliler 11 ayda 10 bin kare fotoğraf çektiklerini dile getirdi.
 
#2
Böyle bir yolculuğa çıkan Mathais Berovalis ve Celine Overney kutlarım. Valla büyük cesaret. Üstelik bu devirde yaya olarak. Ama asıl güzel olan yanı Evliya Çelebiye özenmeleri ve Türkiye'yide gezmeleri.
 
Üst