II. Elizabeth Bugün Bursa'da..

#1


"II. Elizabeth`in ziyareti sayesinde bütün dünya Bursa`yı tanıyacak... Yıllardır yapılamayan tanıtım bir güne sığacak."

START KOZAHAN`DAN...

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburg Dükü Prens Philip, bugün öğle seetlerinde Bursa`da olacak. Kozahan`a gelişinde mehter konseriyle karşılanacak olan Kraliçe, iki işyerini ziyaret edip alışveriş yaptıktan sonra, ebru gösterisini izleyecek.

YEŞİL CAMİİ`DE KURAN...

II. Elizabeth, onuruna verilecek yemeğin ardından, önce Ankara Olgunlaşma Enstitüsü`nün hazırladığı defileyi, ardından da sanat galerisinde Karagöz gösterisini izleyecek. Ziyaretin ikinci aşaması, Yeşil Türbe ile Yeşil Camii`nde gerçekleştirilecek.

YÜZLERCE GAZETECİ...

Camide Kur`an dinleyecek ve İngilizce bir Kur`an-ı Kerim hediye edilecek olan Kraliçe`ye, panoramik Bursa manzarası eşliğinde İznik çiniciliği tanıtılacak. Bütün bu etkinlikleri uluslar arası geziyi izleyen yüzlerce basın mensubu tarafından dünyaya servis edilecek.

Dünyanın gözü Bursa`da

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth bugün Bursa`da. Koza Han, Yeşil Cami ve Yeşil Türbe`yi ziyaret edecek Kraliçe`nin ziyareti Bursa için büyük bir fırsat.


İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Edinburg Dükü Prens Philip bugün Bursa`ya geliyor. Kraliçe ve eşinin ziyaret edeceği mekanlardaki hazırlıklar son aşamasına geldi.
Ankara`dan bugün öğle saatlerinde uçakla Yenişehir Havaalanı`na gelecek olan Kraliçe Elizabeth ve eşi Koza Han`a geçecek.
Koza Han`a gelişlerinde mehter takımının konseriyle karşılanacak olan kraliçe ve eşi, burada iki iş yerini ziyaret ederek, alışveriş yapacak, bir ebru gösterisini izleyecek. Kraliçe ve eşi, 75`i İngiltere`nin Ankara Büyükelçiliğince belirlenen 315 davetlinin katılımıyla onurlarına verilecek yemeğe katıldıktan sonra, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan defileyi izleyecek.

HAZIRLIKLAR TAMAM...

Bursa`nın en önemli tarihi mekanlarının başında gelen Koza Han`da, Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Prens Philip`in ziyareti öncesi hazırlıklar önemli ölçüde tamamlanırken, handa faaliyet gösteren esnaf da heyecanlı bir bekleyiş içine girdi.
Koza Han Derneği Başkanı Hasan Tunçman, kraliçe ve eşini ağırlayacak olmaktan onur duyduklarını belirterek, `Koza Han yönetimi ve işletmecileri olarak bu ziyarete hazırız` dedi.
Bu arada, Osmangazi Belediyesi`nin hazırladığı tarihi yapının bütün detaylarını içeren kitap İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth`e takdim edilecek.
Kraliçe ve eşi, Koza Han ziyaretinin ardından bir Karagöz gösterisini izlemek üzere Büyükşehir Belediyesi yakınlarındaki sanat galerisine geçecek. Kraliçe, daha sonra TOBB tarafından restore edilen Yeşil Türbe ile Yeşil Camii`ni ziyaret edecek.
Camide Kuran dinleyecek ve kendisine İngilizce bir Kur`an-ı Kerim hediye edilecek olan kraliçeye, Yeşil Türbe`de de yapının tarihçesi ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verilecek. Kraliçeye, cami yakınlarında bir kafeteryada da panoramik Bursa manzarası eşliğinde İznik çiniciliği tanıtılacak.
Kraliçenin gelişi öncesi Yeşil Türbe ve Yeşil Camii`nin bulunduğu bölgede belediye ekiplerince yürütülen hazırlıklar, son aşamaya geldi.
Türbe ve caminin arasındaki parke taş döşeli araç trafiğine kapalı yolda bulunan çöp kovaları tarihi ziyaret öncesi yenileriyle değiştirilirken, bozulan çim alanlar onarıldı, hem yolda hem de caminin avlusundaki banklar boyanarak, daha güzel bir görünüme kavuşturuldu.
Öte yandan, Karagöz gösterisinden sonra Kraliçe 2. Elizabeth`den ayrılacak olan Edinburg Dükü Prens Philip, Fiat-Tofaş`a gidecek. Prens Philip`e, fabrika gezisi sırasında Fiat-Tofaş yöneticileri tarafından bilgi verilecek.

VALİ`DEN SON İNCELEME...

Vali Şahabettin Harput, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth`in ziyaret edeceği yerlerde incelemelerde bulundu.
Vali Harput, Koza Han, Yeşil Cami ve Yeşil Türbe`yi gezerek, hazırlıklarla ilgili bilgi aldı.
Kraliçeyle birlikte gelecek gazeteciler sayesinde kentin tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtma fırsatı bulacaklarını belirten Harput, `Programın planlandığı şekilde kusursuz gerçekleştirilmesi için ilgili arkadaşlarım titiz bir çalışma içerisindeler. Bursalılar da her zaman gösterdikleri konukseverliği en güzel şekilde burada da sergileyeceklerdir` dedi.
 
#2
"Bursa`ya da bugün gelmesi beklenen İngiliz Kraliçesi, 25 kişiyle birlikte geldiği Türkiye`ye beraberinde bin 600 kilo armağan getirdi. "

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburg Dükü Prens Philip, resmi ziyaret için dün Türkiye`ye geldi. Bugün Bursa`ya da gelmesi beklenen Kraliçe, beraberinde bin 900 kilo armağan getirdi. Kraliçe ve beraberindekileri, Esenboğa Havalimanında Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi Nihal Aydın karşılandı. Kraliçe Elizabeth, bindiği araçtan alanda bulunanlara el salladı.
Yeşil biyeli siyah tayyör, siyah rugan ayakkabı giyen ve kıyafetini yeşil-siyah şapka, siyah eldiven ve siyah rugan çantayla tamamlayan Kraliçe`nin uçağında 25 kişi bulunduğu ve toplam ağırlığı 1600 kg olan hediye getirdiği öğrenildi.
Daha sonra Kraliçe Anıtkabir`i ziyaret etti; Atatürk`ün mozolesine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu. Anıtkabir Özel Defteri`ni imzalayan Kraliçe Elizabeth, el yazısıyla `Birleşik Krallığın büyük değer verdiği bir dostu ve modern tarihin en büyük şahsiyetlerinden biri olan Mustafa Kemal Atatürk`e saygılarımı sunmak, benim için büyük bir onurdur` diye yazdı.
Kraliçe Elizabeth`e ziyaretinin sonunda, yabancı konuklara hediye edilen Anıtkabir seti ile Türkiye`ye ilk gelen İngiltere Kralı olan Edward`ın 1936`daki ziyaretinde ve Kraliçe Elizabeth`in 1971 yılındaki ziyaretinde çekilen fotoğraflardan oluşan albüm hediye edildi.
Anıtkabir`in ardından Kraliçe Çankaya Köşkü`nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından resmi törenle karşılandı. Tören kıtasını `Merhaba asker` diyerek selamlayan İngiltere Kraliçesinin onuruna 21 pare top atışı yapıldı.
Karşılama töreni, mart ayında tadilata alınan, Cumhurbaşkanı Gül`ün günlük çalışma ve kabullerini yaptığı hizmet binasının önündeki alanda yapıldı. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Kraliçe Elizabeth, önce beraber, ardından eşleriyle birlikte basın mensuplarına poz verdiler. Törenin ardından görüşmeye geçildi.
Bu arada, töreni izlemeye gelen basın mensuplarının çanta ve kameraları Rocky adlı özel eğitimli köpek tarafından arandı. Törenin ardından görüşmeye geçildi.

600 kiloda Pirinç getirseydi barii :) :)
 
Üst