İç Anadolu'daki doğal güzellikler

İç Anadolu'daki doğal güzellikler nelerdir?,İç Anadolu'daki doğal güzellikler,İç Anadolu'daki doğal milli parklar


KIZILCAHAMAM MİLLİ PARKI
İç Anadolu coğrafyasında Kuzey Anadolunun gür ve ormanlık bölgelerine geçiş kuşağında yer alan Kızılcahamam Milli Parkı; iki ana vadiye açılan pek çok yan dere ve vadiler arası düzlüklerden meydana gelen jeomorfolojik bir yapıya sahip.

Park alanı üzerinde, doğal görünüşünü koruyan karaçam, sarıçam, meşe ve kavak ağaçlarından oluşan ve alt flora türleriyle zenginleşmiş bir orman dokusu bulunuyor.

Yaban domuzu, ayı, kurt, tilki, geyik, sansar ve akbabalar sık görülebilen yaban hayvanları. Cafe, restoran gibi tesislerin yer aldığı parkta bungalowlarda da konaklayabilirsiniz. Ankaraya 78 km. uzaklıkta.

ÇUBUK BARAJI
Baraj çevresindeki ormanlık alan içinde gazinolar, piknik yerleri, yürüyüş alanları ve kır kahveleri bulunuyor. Motor gezileri içinde elverişli olan baraja belediye otobüsü ile gitmek mümkün.
Ankaraya 12 kilometre uzaklıkta.

TUZ GÖLÜ
Ankaranın güneydoğusundaki Şereflikoçhisara yaklaşırken, batıya doğru parlayan ışık size Tuz Gölünün yaklaştığını bildirir. Tuz kristallerinin şiddetli beyazlığı ve parıltısı aldatıcı bir biçimde kar ve buz görüntüsünde. Tuz Gölü, Melendiz ırmağı, pek çok küçük akıntı ve yeraltı tuzlu su kaynaklarıyla besleniyor. Tuz Gölü, 1500 kilometrekarelik alanıyla Van Gölünden sonra Türkiyenin ikinci büyük gölü. Gerçekten de tuzun berrak göl suyu altında gümüş gibi pırıldayan garip manzarasını görmek için gelmeye değer.

Elmadağ Kayak Merkezi
Kayak Merkezi Elmadağın kuzey yamaçlarında, 1500-1850 m. yükseklikler arasında bulunuyor. Pistler ağaçsız ve alpin çayırlarla kaplı. Karasal iklimin hüküm sürdüğü merkezde kayak sezonu Ocak-Mart arasında ve kar kalınlığı 30-60 cm. 548 metre uzunluğunda saatte 720 kişi kapasiteli bir adet teleski mevcut. Pist kolay ve orta zorluk derecelerinde. Ankaraya 26 km. uzaklıkta.

ÇATAK TABİAT PARKI
Doğal yapısı ve görsel zenginlikleri nedeniyle yörenin en sık ziyaret edilen mesire yeri Çatak Tabiat Parkı. Parktaki hakim ağaç türü karaçam. Tilki, tavşan, kurt, ötücü kuşlar ve keklik faunayı oluşturuyor. Çoruma takriben 17-20 km. uzaklıkta.

İNCESU KANYONU
Bir doğa harikası olan İncesu Kanyonu, görülmeye değer güzellikte. Özellikle tek giriş ve çıkışı bulunan İncesu Kanyonu, 12.5 km. uzunluğunda. Genişlik 40-60 metre arasında değişiklik gösteren Kanyonun her iki yamacı sarp kayalıklı, yer yer ormanlık alanlara rastlamak da mümkün. Kanyon rafting ve trekking sporları için uygun özellikler taşıyor.

BOZOK YAYLASI
Yozgat ili topraklarının bulunduğu bölge Bozok Yaylası olarak adlandırılıyor. Kızılırmak yayı içerisinde kalan yayla, Delice Irmağı ve Çorum suyuna karışan vadilerle yarılmış hafif dalgalı düzlükler meydana getiriyor. Bu yayla doğuda Akdağlara dayanıyor, kuzeydoğuda Deveci dağının batıya doğru ilerleyen kolları düzlükler arasında kayboluyor. Bozok yaylasının yükseltisi 1200-1400 m. arasında.

YOZGAT ÇAMLIĞI
Şehrin hemen güneyinde bölgeye hakim bir tepe üzerinde bulunan park, dünyada bir eşi Kafkasyada bulunan bir çam ormanı içine kurulmuş. Özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Çamlık, çeşitli kuş türleriyle bölgenin florası ve faunası en zengin yöresi. Yozgata 2 km. uzaklıkta.

SEYFE GÖLÜ
Seyfe Golü, Orta Anadoluda bulunan birkaç tuzlu gölden biri. Yöre, sulak ve yer yer sazlık, bataklık alanlardan oluşmakta. Gölün doğusunda, kıyıya yakın sazlıklardan oluşmuş pek çok adacık var. Bu adacıklar ve göl çevresinde, ötücü kuşlar da dahil olmak üzere toplam 187 kuş türünün varlığı tespit edilmiş. Göl su kuşlarının beslenme, üreme ve konaklama alanı olarak sadece Türkiyenin değil, dünyanın da önemli sulak alanlarından. Seyfe Gölünde, dünyanın en büyük flamingo topluluklarından biri (320 bin adet) barınıyor. Göl, aynı zamanda sonbaharda yüz binlerce ördeğin konaklama alanı.

ERCİYES DAĞI
Orta Anadolunun en yüksek doruğu olan Erciyes Dağı (3916 m.) Kayseri ilinin 25 km. güneyinde yükselir. Sönmüş bir volkan olan dağın yüksek kısımları yılın her mevsiminde kalıcı karlarla örtülü. Dağın kuzeyinde ise 1 km. uzunlukta bir dağ buzulu mevcut. Kayak Merkezi, Dağın kuzey yamaçlarında yer alan Tekir Yaylası üzerinde yer alıyor. Erciyes, Kayak Merkezi olmanın dışında, dağcılık sporu açısından ülkenin önemli dağlarından biri. Erciyeste yaz kayağı, tur kayağı ve helikopterli kayak yapılması da olanaklı. Kayseriye 25 km. uzaklıkta.

SULTANSAZLIĞI
Develi Ovasının ortasında Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçeleri arasında kalan geniş bir sulak alan Sultan Sazlığı. 8 -13 bin hektar alanı kapsayan bu sulak alanın büyüklüğü mevsimlere göre değişiklik gösteriyor. Erciyes dağının güney eteğinde saz, kamış, kafa otu, kındıra, nilüfer ve süsen bitkilerinin bulunduğu büyük tatlı su bataklığı görünümündeki Sultansazlığı 295 çeşit kuşa barınaklık ediyor. Sultansazlığının belli başlı kuş göç yollarından biri üzerinde bulunması, tatlı su ve tuzlu su ekosistemlerine sahip bulunuşu ile çok sayıda su kuşunun barınma, beslenme, üreme ve göç esnasında uğrama gibi ihtiyaçlarına cevap veren doğal yapısı sebebiyle Tabiatı Koruma Alanı olarak ilan edilmiş. Kayseri il merkezinin 70 km. güneyinde yer alıyor.

Kapuzbaşı TakIm Şelaleleri
Ülkemizin en büyük şelaleler takımı. Kapuzbaşı takım şelalelerinin irtifa akışı 40-76 m. arasında değişiyor. Şelalelerin aktığı yerin yüksekliği 700 m. Aladağın zirvelerinde bulunan kar ve buzul suları ile besleniyor. Kapuzbaşı takım şelaleleri, Yahyalı ilçesinin Küçükçakır köyünün kuzey yamacında yer alıyor.

MERAM BAĞLARI
Meram, Takkeli Dağların güneydoğu eteklerinde vadiye kurulmuş. Eski Meram Bağları, şehrin 5-6 km. batısından başlayıp, Dereye ulaşan yeşil vadiye kadar uzanıyor. Bugün bu doku yapılaşma nedeniyle bozulmuş. Tarih boyunca suyu, havası ve bağları seyahatnamelere, divanlara geçmiş, ünü bütün Ortadoğuyu ulaşmış bir mesire yeri. Bugün çevresi yeşil alanlarla kaplı Meram Bağları hala görülmeye değer.

MEKE KRATER GÖLÜ
Bir doğa harikası olan Meke Krater Gölü ve gölde yaşayan Meke Kuşları, Acı Göl, antik bir şehir kalıntısını içeren Çırayı Göl, Meyil Gölü, Konyanın doğal cennetleri.

Göl, iç içe iki krater gölünü barındırıyor. Sakarmeke, çamurcun, yeşilbaş, angıt, kızılbacak, uzunbacak, kızkuşu, kuyruksallayan, kuyrukkakan ve delice doğan gibi kuş türlerine ev sahipliği de yapan gölün oluşumu şöyle: Binlerce yıl önce volkanik patlama sonucu oluşan krater, zamanla suyla dolarak göle dönüşmüş. Daha sonra bir ikinci volkanik patlama meydana gelmiş ve gölün ortasındaki ikinci volkan konisi oluşmuş. Zamanla o da suyla dolarak ikinci bir göle dönüşmüş... Deniz seviyesinden 981 metre yükseklikteki Meke Gölünün ortasında bulunan ve su seviyesinden 50 metre yükseklikteki volkan konisindeki göl 25 metre derinlikte.
Konyaya 101, Karapınar ilçe merkezine ise 8 kilometre uzaklıkta.

ALADAĞLAR
Niğde, Çamardı ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alan Park içerisinde kamp, günübirlik, molakamp (Primitif kamping) alanları, doğa yürüyüş güzergahları ve tırmanma doğrultuları bulunuyor.

Park, gerçek anlamda bir jeomorfolojik açık hava müzesi. Bitki çeşitliliği açısından çok zengin olmakla birlikte, ormanı oluşturan hakim türler karaçam ve kızılçam.Yöredeki akarsularda alabalık üretimi, sportif olta balıkçılığı yapılması da mümkün. Aladağlar, yaban hayat türleri açısından da zengin. Yaban keçisi, ayı, başak, sansar ve su samuru Aladağların sürekli sakinlerinden. Ayrıca Aladağlar Milli Parkı alanında yer alan Zamantı Irmağı da rafting yapmaya elverişli bir coğrafyaya sahip.

HASAN DAĞI
Hasandağı, 3253 metrelik yükseltisi ile sönmüş volkanik dağlardan birisi. Her düzeyde dağcılık meraklılarının çıkışına uygun. Yukarı Dikmen ve Helvadere köylerinden başlanabilen çıkışta kamp ve tırmanış için en fazla üç günlük bir program yeterli. Yazın teknik zorluğu olmayan tırmanış kışın daha güç.
 
Üst