İslam İbadet denince akla gelen kavramlar?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Züleyha tarafından 5 Ara 2017 tarihinde açılan konu

1. Züleyha

Züleyha Site Yetkilisi

İbadet denince aklımıza ne gelir?

İbadet:
    Allah'ın (c.c. ) emirlerine uymak, onun rızasını kazanmak gayesiyle yapılan her türlü güzel iş davranış ile Allah'ın yasaklarından kaçınmak demektir.

ibadet denince islam dininde namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek, hacca gıimek, kurban kesmek gibi temel ibadetler akla gelir. Bunun yanında okul, cami, çeşme, aile sağlığı mera kezi vb. toplum yararına yapılar inşa etmek de dinimizde ibadet sayılır. Sadaka vermek, yoksul-f lara yardım etmek, güzel söz söylemek gibi bütün iyi ve güzel davranışlar (salih amel) da ibadet olarak değerlendirilir.

islam'a göre ibadet, iman etmenin bir sonucudur. Kur'an'ın birçok ayetinde insanlardan ibadet etmeleri istenmiştir. Bu hususta Kur’an’da şöyle buyrulur: “Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize kulluk ediniz... “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.”Bakara süresi 21. ayet

ibadet ederek Allah'ın (c.c.) emirlerini yerine getirmiş oluruz. Çünkü islam'a göre ibadet etmek Kur’an’ın buyruğudur ve ibadete layık olan tek varlık Allah'tır (c.c.). Allah (c.c.) haricinde herhangi bir varlığa tapınmak ise Islam'da şirk kabul edilmiş ve kesinlikle yasaklanmıştır.

İbadet, bireydeki dini duygu ve düşüncenin davranışlarda kendini göstermesidir. Bunun için ibadetlerin devamlı olması öngörülmektedir. İbadetleri yerine getiren insan, Allah'ın (c.c) buyruklarını yerine getirmenin huzur ve mutluluğunu yaşar. Allah'ın (c.c.) sevgi ve hoşgörü kazanır. Şuurla yapılan ibadetler, insanı olgunluğun zirvesine yükseltir. Çünkü kul ile Alla c.c.) arasında en kuvvetli bağ ve iletişim ancak ibadetle gerçekleşir.

Yükleniyor...