Hz Yusufun Mucizeleri

'Dini Bilgiler' forumunda Aysell tarafından 7 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz Yusuf Mucizeleri
  Hz Yusufun Mucizeleri nelerdir


  Hz. Yusuf'un üç çeşit mucizesi vardı;
  Yusuf aleyhisselamın hayâtı, başından geçenler ve hikmetleri Kur’ân-ı kerîmde Ahsen-ül-Kasas (kıssaların en güzeli) diye medh edilen Yusuf sûresinde bildirilmiştir.

  1. Hazret-i Yusuf’un konuşması pek şirin, çok tatlı olduğu için, herkesin kalbi ona meylederdi. Onun tatlı sözleri karşısında îmân eden pekçoktu.
  2. Hazret-i Yusuf’un yüzü güneş gibi nûrluydu. Hattâ bir kimse yüzüne bakmak istese, hemen gözlerini çevirmeye mecbur olurdu. Bu nûrun tesiriyle, yâni başkasına sirâyetiyle huzûruna getirilen âmânın hemen gözleri görmeye başlamıştı.
  3. Yusuf aleyhisselamın duası bereketiyle ağaçların yapraklarından güzel kumaş olmuştu. Huzûruna bir büyük kişi gelmiş, şu gördüğümüz ağaçların yaprakları birbiriyle birleşip güzel kumaş olsun, diye mucize teklifinde bulunmuştu. Hazret-i Yusuf öyle dua edince, kıymet biçilmez bir kumaş olmuştur.

  Hz Yusuf'un Mucizesi
  "Bu gömleğimle gidin de, babamın yüzüne sürün Gözü (yine) görür hale gelir Bütün ailenizi de bana getirin" Kafile (Mısır'dan) ayrılmaya başladığı zaman, babaları dedi ki: "Eğer beni bunamışsaymıyorsanız, inanın Yusuf'un kokusunu (burnumda tüter) buluyorum" "Allah adına, hayret" dediler "Sen hâlâ geçmişteki yanlışlığındasın" Müjdeci gelip de onu (gömleği) onun yüzüne sürdüğü zaman, gözü görür olarak (sağlığına) dönüverdi (Yakub) Dedi ki: "Ben, size bilmediğinizi Allah'tan gerçekten biliyorum demedim mi?" (Yusuf Suresi, 93-96)

  Alıntı
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Yusufun Mucizeleri
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,946
 2. Meryem
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  53,579
 3. EyLüL
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  36,209
 4. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,330