Hz. Yusuf Rüya Tabirleri

'Dini Bilgiler' forumunda Sitem tarafından 18 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hz. Yusufun Rüya Tabirleri
  Hz. Yusuf Rüya Tabirleri nedir

  Hz. Yusuf Rüya Tabirleri

  Hz. Yusufun rüya tabiri Kuran-ı Kerimde Yusuf Suresinde anlatılmaktadır. Hükümdar gördüğü rüyayı etrafındakilerden yorumlamasını istedi. Hz. Yusufun yanında zindanda kalmış ama sonradan kurtulmuş birisi de orada bulunuyordu ve bu rüyayı Yusufa tabir ettirebileceğini söyledi. Hz. Yusufun rüyası hakkındaki detayları aşağıdaki Yusuf Suresinin ilgili ayetlerinde görebilirsiniz.

  Yusuf Suresi 45-49

  45 – O ikiden kurtulmuş olanı nice zamandan sonra hatırladı da dedi ki: “Ben size o rüyanın tabirini haber veririm, hemen beni gönderin.

  46 – “Ey Yusuf, ey doğru sözlü! Bize şunu hallet: Yedi semiz ineği, yedi cılız inek yiyor. Ve yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak. Umarım ki, o insanlara doğru cevap ile dönerim, onlar da (senin kadrini) bilirler.
  47 – Dedi ki: “Yedi sene eskisi gibi ekeceksiniz, biçtiklerinizi başağında bırakınız, biraz yiyeceğinizden başka.
  48 – “Sonra onun arkasından yedi kurak sene gelecek, önceki biriktirdiklerinizin biraz saklayacağınızdan başkasını yiyip bitirecek.
  49 – “Sonra da onun arkasından yağışlı bir sene gelecek ki, halk onda sıkıntıdan kurtulacak, (üzüm, zeytin gibi mahsülleri) sıkıp faydalanacak.

  alıntı
   
Yükleniyor...