Hz Osmanın hayatının özeti

'Dini Bilgiler' forumunda Dark tarafından 29 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hz Osmanın hayatının özeti,
  Hz Osmanın hayatı


  Hicri; 24 Cemâziye'l Âhir 1430
  Rumi; 4 Haziran 1425
  Miladi; 17 Haziran 656
  Hızır; 43  HAZRETİ OSMAN

  Rasulullah (s.a.s.) risaletle görevlendirildiğinde Osman (r.a.) otuz dört yaşlarındaydı. O, ilk iman edenler arasındadır. Hz. Osman iman ettiği zaman, bunu duyan amcası Hakem b. Ebil-As onu sıkıca bağlayarak hapsetmiş ve eski dinine dönmezse asla serbest bırakmayacağını söylemişti. Hz. Osman (r.a.) ebediyen dininden dönmeyeceğini söyleyince, kararlılığını gören amcası onu serbest bırakmıştı. Hz. Osman Rasulullah’ın kızı Rukayye ile evlenmişti. Müslümanların Medine’ye hicretinden sonra Bedir Savaşı esnasında hanımı Rukayye’nin vefatının akabinde Rasulullah (s.a.s.) Hz. Osman’ı diğer kızı Ümmü Gülsüm ile evlendirdi. Rasulullah’ın (s.a.s.) iki kızıyla evlenmiş olduğu için iki nur sahibi anlamında, “Zi’n-Nureyn” lakabıyla anılır olmuştur.

  Hz. Osman Medine dönemi boyunca sürekli Rasulullah (s.a.s.) ile birlikte olmaya gayret gösterdi. Ashabın en zenginlerinden biri olması, onun İslam’a ve Müslümanlara herkesten çok maddî yardımda bulunmasını sağladı.

  Hz. Ebubekir (r.a.) halife seçilince Osman (r.a.) ona bey’at etti.

  Halifeliği

  Hz. Ömer (r.a.) yaralanınca, hilafete geçecek kimsenin tayin edilmesi için altı kişiden oluşan bir şûra oluşturmuştu. Bunlar Hz. Ali, Osman, Sa’d İbn Ebi Vakkas, Abdurrahman b. Avf, Zubeyr İbn Avam ve Talha ibn Ubeydullah (r. anhum) idiler. Yapılan görüşmeler neticesinde, şûra üyelerinden dördü feragat edince görüşmeler Hz. Osman’la Hz. Ali üzerinde devam etti. Şûra başkanı Abdurrahman ibn Avf, geniş bir kamuoyu yoklaması yaptıktan sonra müslümanların bu iki kişiden birisinin halife seçilmesi üzerinde mutabık olduklarını gördü. Hz. Ali’yi çağırarak ona; Allah’ın Kitabı, Rasulünün sünneti ve Ebubekir ve Ömer’in uygulamalarına tâbi olarak hareket edip etmeyeceğini sordu. O, Allah’ın Kitabı ve Rasulünün sünnetine tam olarak uyacağı, ancak bunun dışında kendi içtihadına göre davranacağı cevabını verdi. Aynı soruyu Osman’a (r.a.) yönelttiğinde o bunu kabul etmişti. Bunun üzerine Abdurrahman ibn Avf, Hz. Osman’ı halife atadığını ilan ederek ona bey’at etti. Hz. Osman’a ikinci olarak bey’at eden kimse Hz. Ali (r.a.) olmuştur.

  Hz. Osman (r.a.) İslam tebliğinin girmiş olduğu yayılma sürecini aynı hızla devam ettirmeye çalıştı. O, Ermenistan, Kuzey Afrika ve Kıbrıs’ı fethetmiş, İran’daki ayaklanmaları bastırarak merkezî yönetimin nüfuzunu yeniden tesis etmiştir.

  Hicretin otuz beşinci yılının Zilhicce ayında Mısır’dan Medine’ye gelen asiler tarafından evinde Kur’an okuduğu bir esnada şehit edildi. Hz. Osman’ın şehit edilmesi, ümmeti büyük sıkıntılara sokacak ve bir daha kapanmayacak olan fitne kapısının açılması anlamına geliyordu.
    2. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  Çok saĞol
    3. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  abicim sağolun Allah sizden razı olsun coooookk teşekkürler
    4. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  Allah razi olsun Çook saĞolun
    5. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  çok harika
    6. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  allah razı olsun
    7. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  çok güzel performans ödevim içinn :)
    8. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  çok güzel çok yardımcı oldu
    9. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  çok iyi bana kalsa buna kitap bile yazarım
    10. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  hayatiyle ilgili üzet yazınız çok iyi sağ olun ben filimini bulamadım
    11. Valla cookk cok cok tesekkur ederim yazilida cikicakti cok yardimci oldu
   


Yükleniyor...