Hz. Nuh Kısaca Hayatı

'Dini Bilgiler' forumunda Elfida tarafından 5 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hz. Nuh, İdris aleyhisselamın göğe çıkarıldıktan sonra azan insanlara peygamber olarak gönderildi. İnsanlar putlara tapmaya başladı. Cenab-ı Hak bunun için Nuh aleyhisselamı peygamber olarak gönderdi. O zaman 50 yaşında idi. Yıllarca insanları dine davet etti, putlara tapınmaktan sakındırdı ve Allahü Tealaya ibadet etmelerini söyledi. Ama Nuh aleyhisselama kendi oğlu Yam yani Ken'an bile iman etmedi, hatta alaya alıp işkence ettiler: « Andolsun ki Nuh'u elçi olarak kavmine gönderdik. Dedi ki: Ey kavmim ! Allah'a kulluk edin, sizin ondan baska tanrınız yoktur. Dogrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabından korkuyorum » (A'raf, 59) . Nuh aleyhisselam insanların davetine icabet etmedikleri için onlara beddua etti:« (Rabbim!) Sen de bu zalimlerin ancak şaşkınlıklarını artır » (Nuh, 24) .

  Allahü Teala da bundan sonra Nuh aleyhisselam'a gemi yapmasını emretti: « Gözlerimizin önünde ve vahyimiz (emrimiz) uyarınca gemiyi yap ve zulmedenler hakkında bana (bir şey) söyleme ! Onlar mutlaka boğulacaklardır ! » (Hud, 37) . Gemi bitince tufan oldu (denizler taşti ve her taraf su oldu). Nuh aleyhisselam sayısı 80 kisi kadar olan mü'minler ile 3 katlı olan gemiye bindi. Nuh aleyhisselam gemiye her hayvandan birer çift aldı. Oğlu Ken'an'i da gemiye almak istedi, ama o "Beni sudan koruyacak bir dağa sığınacağım" dedi, gemiye binmedi ve hemen bir dalga onu alıp boğdu. Allah Teala da Nuh aleyhisselamın bu oğlu hakkında af dilemesine karşılık: « (...) Ey Nuh ! O asla senin ailenden değildir. Çünkü onun yaptığı kötü bir iştir. O halde hakkında bilgin olmayan bir şeyi benden isteme.(...) » (Hud, 46) buyurdu.

  Sular dağları aştı, insanlar ve hayvanlar telef oldu. 150 gün geçtikten sonra Allahü Teala: « Yere suyunu Çek; göğe: ey gök sen de yağmurunu tut » buyurdu ve bunun üzerine yağmur durdu, sular çekildi. Gemi Irak'taki Cudi dağına oturdu. Hz. Nuh'a inanıp kurtulan insanlar aç oldukları ve dağda yiyecek olmadığı için Nuh aleyhisselamın emri üzerine ellerinde olan bütün yiyecekleri birleştirdiler ve böylece ilk defa Aşure yemeğini yaptılar. İnsanlar Nuh aleyhisselamın 3 oğlu Sam, Ham ve Yafes'ten türediği için Hz. Nuh'a ikinci Adem de denir. Nuh aleyhisselamın 1000 yaşında vefat ettiği söyleniyor, ama Kur'an-ı Kerim'de : « Andolsun ki biz Nuh'u kavmine gönderdik de o 1000 yıldan 50 yıl eksik bir süre yanlarında kaldı.(...) » (El-Ankebut, 14) geçiyor. . Hz. Nuh gemicilerin ve marangozların piri sayılır, çünki bu işleri Allah'ın ihsanıyla ilk defa o yapmıştır.

  Hz. Nuh'un evladlarına vasiyeti

  « Bunlardan (ilk) ikisini bırakmayınız, ikisini de hazer ediniz (yapmayınız)
  1. La ilahe illallah
  2. Subhanallah vebi hamdihiy'dir
  3. Gavurluktan (sakının)
  4. Kibir ('den sizi nehyederim)
    2. Cevap: Hz. Nuh Kısaca Hayatı

  sınav olduk bekliom
    3. Cevap: Hz. Nuh Kısaca Hayatı

  dünyanın en iyi sitesi çok ama çok teşekür ederim
    4. Cevap: Hz. Nuh Kısaca Hayatı

  çoooooooooooooooooooook iyi bir site performans ödevimi buradan yapıyoru
    5. Cevap: Hz. Nuh Kısaca Hayatı

  çok ama çok işime yaradı performans ödevim için
    6. Cevap: Hz. Nuh Kısaca Hayatı

  çok güzek sözlüden 95 aldım
    7. Cevap: Hz. Nuh Kısaca Hayatı

  Gerçketen çok güzel bir site ödevimi burdan yararlanarak yaptım.Teşekkürler...
    8. Cevap: Hz. Nuh Kısaca Hayatı

  cok tesekkür ederim bu site olmasaydı sözlüden düşük alırdım iyiki varsın forumdaş net
    9. Cevap: Hz. Nuh Kısaca Hayatı

  çoooook teşekkür edrim çooookkk yardımcı oldunuz bütün sitelere baktım hiçbirinde bu kadar güzel yoktu :D
    10. Cevap: Hz. Nuh Kısaca Hayatı

  güzelllll
    11. Cok guzel performansimdan100aldim
    12. çok işime yaradı teşekkürler
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Nuh Kısaca Hayatı
 1. By RiZeLi
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  802
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,307
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,102
 4. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  715