Hz.Muhammed'in ayak izi nasıl oluştu

'Dini Bilgiler' forumunda HazaN tarafından 22 Mar 2011 tarihinde açılan konu

  1. Peygamber efendimizin ayak izinin İslam literatüründeki ismi Nakş-ı Kadem-i Şeriftir. Efendimizin ayak izinin oluşumu şöyle tarif edilmektedir:

    "Peygamber efendimizin bir mucizesi de yumuşak maddelere mesela kuma bastığı zaman ayak izlerinin belli olmaması fakat, taşa, sert maddelere bastığında izlerin çıkması idi. Mübarek ayağının bastığı ve iz bıraktığı bazı taş ve mermerler bir yadigar olarak asırlarca saklanmış elden ele emanet edilerek bereketlenilmiştir. Özellikle Müslüman devlet adamları, padişahlar bu kıymetli yadigarları önemli yerlerde özel muhafaza altına alarak, saklayıp, ziyaret etmişler ve ettirmişlerdir."

    Türkiyede bulunan ayak izi ise, İstanbul, Topkapı Sarayında Mukaddes Emanetler Dairesinde korunmaktadır. Peygamber efendimizin, Miraca çıkarken bastığı kayanın üzerine çıkan mübarek ayak izidir ve Hırka-i Saadet odasında bir dolap içinde muhafaza edilmektedir. Resulullah efendimizin Miraca çıkarken bastıkları bu mübarek kayanın üzerine Kubbet-üs-Sahra adıyla bilinen bina inşa edilmiştir.
     
    Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Ağu 2014
Yükleniyor...