Hz Fatıma Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 19 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

1. Hz Fatıma Kimdir Hayatı

Hz Fatıma Kimdir Kısaca Hayatı

Hz. Fâtıma, Hicretten 11 yıl önce, Cemaziyelahirin 20. gününde, Mekkede dünyaya gelmişlerdir.Hz. Fâtıma; Hz.Peygamberin, Hz.Haticetül Kübradan doğan ikisi erkek, dördü kız olan çocuklarından, hayatta kalan tek kızlarıdır. Diğer evlâtları, kendi zamanlarında genç yaşlarda âhiret âlemine göç etmişlerdir.

Resulullah (s.a.a)in davete başlamasının beşinci yılı, Cemadiyul- Ahir ayının 20. Cuma günü doğmuşlardır.

Manen mütevatir sayılabilecek hadisler gereğince Resulullah (s.a.a); Kim Fatımayı razı ederse beni razı etmiş, beni zarı eden de Allahı razı etmiştir. Kim Fatımayı gazaplandırırsa, beni gazaplandırmış, beni gazaplandıran da Allahı gazaplandırmıştır. diye buyurmuştur.

Bu hadis-i şerif bile Hz. Fatıma (a.s)ın günahlardan masum olduğunu göstermekte ve Hz. Fatımanın rıza ve gazabının hüccet olduğunu ispatlamaktadır. Hz. Peygamber (s.a.a) Hz. Fatımaya olan sevgisi vasfedilmeyecek derecedeydi. Resulullah (s.a.a); Fatıma benim bir parçamdır. diye buyurduğu, yola çıktığında Hz. Fatımanın evine uğradığı ve döndüğünde de ilk uğradığı yerin Onun evi olduğu nakledilmiştir.

Gerçekten Allah, siz Ehl-i Beyti her türlü ricsten (günah ve kötülüklerden) temizlemeği irade etmiştir ayet-i kerimesi nazil olduğunda, Hz. Resulullahın Ümm-ü Selemenin evinde Hz. Aliyi, Hz. Fatımayı, Hz. Hasanı ve Hz. Hüseyni kendi abası altına toplayarak; Allahım, şahit ol ki bunlar benim Ehl-i Beytimdir buyurduğu ve bunun üzerine Ümm-ü Selemenin de; “Ben de Ehl-i Beytten miyim?diye sorduğunu ve Hz Resulullah (s.a.a)in; Senin de makamın yücedir, ama Ehl-i Beytten değilsinbuyurduğu müşterek hadislerce nakledilmiştir.

Hz. Fatımanın mübarek ömrü 18 sene gibi çok kısa bir süre olmasına rağmen ilimdeki makamı o dereceye varmıştır ki Kurannın tefsiriyle ilgili buyurukları Hz. Ali (a.s) tarafından kaleme alınmış, bu yolla meydana gelen kitap Ehl-i Beyt İmamlarının ilmi kaynaklarından biri olmuştur. Böylece o Hazret sonradan gelen İmamlar için bir muallime sayılmalıdır.

Hz.Fatıma (a.s) Resulullah (s.a.a)ten sonra çok kısa bir süre yaşamıştır. Bu süre bazı nakillere göre, altı ay bazısına göre de 95 veya 100 gündür.Hz. Fatıma (a.s) Medinede vefat etti ve vasiyeti üzerine geceleyin gizlice defnedildi; bu yüzden o Hazretin kabrinin yeri şimdiye kadar gizli kalmıştır.