Hz. Aişe Peygamberimize Nasıl Davranırdı

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 12 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz. Aişe Peygamberimize Karşı Davranışları Nasıldı
  Hz. Aişe Peygamber Efendimize Nasıl Davranırdı

  Hz. Aişenin evliliğinde mutluluğunu sağlayan yanlarından birisi de zekâsıdır. Son derece zarif ve nazik bir kadın olan Hz. Aişe, kıvrak bir zekâya sahiptir. Eşine espriler yapar, fakat nerede durması gerektiğini bilir. Eşinin kızgın olup olmadığı anları iyi tespit eder. Onu evliliğinde mutlu eden özelliklerinden birisi de eşini anlaması ve anlamaya çalışmasıdır.

  Hz. Aişe hakkında “genç ve güzel olduğu için eşi tarafından şımartılmış, eşine istediği gibi davranmış gibi bir yaklaşım yanlıştır. Hz. Aişe, Hz. Hafsa ile yaptığı bir planın bedeli olarak tüm eşlerle birlikte bir ay uzak kalma gibi bir cezaya da uğratılmıştır. Hasret dolu bir bekleyiş ile bu ayrılık günlerini bir bir saymıştır.

  Hz. Aişenin eşine karşı önemli hususiyetlerinden birisi de duruş noktasıdır. Cesur ve nazlı duruşlarının arka tarafında korkuyla çekilebilen bir Aişe vardır. Eşinden korkan ve saygıda kusur etmeyen bir Aişe vardır. O nazlı tavırlarının altında eşine karşı gizemini artıran, korku ve saygı karışımı bir adım geri duran halidir.

  Hz. Aişe kuşkusuz ki kıskançtır. Ondaki kıskançlık evliliği çekilmez hale getiren bir kaprise dönüşmez. Bu kıskançlık eşi ile arasında gizli bir sevgi akımını ve iletişimi oluşturur. Onun kıskançlıklarından Peygamberimiz (s.a.v.) de zevk alır.Hz. Aişe romantik ruhlu bir hanımdır. Geniş bir edebiyat kültürüne sahiptir. Peygamberimize şiirler okur. Peygamberimiz (s.a.v.) bu romantik eşin şiirlerinden her defasında memnun olur ve ona iltifat eder. Aişe bazı zamanlar soramadığı konuları şiirle eşine duyurur.