Hz. Ademin hayatı özet

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 20 Mart 2011 tarihinde açılan konu 1. hz. ademin hayatının özeti


  HZ. ADEM (S.A.)


  Hz. Adem yeryüzünde ilk insan ve ilk peygamber, bütün insanlarin babasıdır.

  Cesitli memleketlerden getirilen topraklari melekler su ile camur yapip, insan sekline koydular. Mekke ile Taif arasinda 40 yil yatip salsal oldu. Yani pismis gibi kurudu. Önce Muhammed aleyhisselamin nuru alnina kondu. Sonra Muharrem'in onuncu Cuma günü ruh verildi. Her seyin ismi ve faydasi kendisine bildirildi. Boyu ve yasi kesin olarak bildirilmedi. Allahü tealanin emri ile bütün melekler, Adem'e secde etti, ama Iblis (seytan) kibirlenip, bu emre karsi geldi ve secde etmedi : « Hani biz meleklere (ve cinlere): Adem'e secde edin , demistik. Iblis haric hepsi secde ettiler. O yüz cevirdi ve büyüklük tasladi, böylece kafirlerden oldu »(Bakara, 34) . Hz. Adem 40 yasinda Firdevs adindaki Cennet'e götürüldü. Cennet'de yahut daha önce Mekke disinda uyurken, sol kaburga kemiginden Hz. Havva yaratildi. Allahü teala onlari birbirine nikah etti. Yasak edilen agactan unutarak ve Iblis'in oyununa gelerek önce Havva, sonra Adem aleyhisselam yedikleri icin Cennetten cikarildilar. Adem aleyhisselam Hindistan'da Seylan (Ceylon) adasina, Havva ise Cidde'ye indirildi. 200 sene aglayip yalvardiktan sonra , tövbe ve dualari kabul olup, hacca gitmesi emr olundu: «Sonra Rabbi onu seckin kildi; tevbesini kabul etti ve dogru yola yöneltti »(Ta'ha, 122) . Arafat ovasinda Havva ile bulustu. Kabe'yi insaa etti.

  Hz. Adem her sene hac yapardi. Arafat meydaninda veya baska meydanda , kiyamete kadar gelecek cocuklari belinden zerreler halinde cikarildi. «Ben sizin Rabbiniz degil miyim ?» diye soruldu. Hepsi «Evet » dedi. Sonra hepsi zerreler haline gelip, beline girdiler. Yahud belinden yalniz kendi cocuklari cikti. Sonra Sam'a geldiler. Burada cocuklari oldu. Neslinden 40.000 kisiyi gördü. 1500 yasinda iken cocuklarina peygamber oldu. Cocuklari cesitli dillerde konustu. Cebrail aleyhisselam 12 kere geldi. Oruc, her gün bir vakit namaz ve gusül abdesti emredildi. Kendisine kitap verilip, fizik, kimya, tip, eczacilik, matematik bilgileri ögretildi. Süryani, Ibrani ve Arabi diller ile kerpic üstüne cok kitap yazildi. Bir rivayete göre 2000 yasinda iken Cuma günü vefat etti. Hz.Havva 40 sene sonra vefat etti. Kabirlerinin Kudüs'de veya Mina da Mescid-i Hif'de veya Arafat'da oldugu rivayetleri vardir.

  Habil ile Kabil

  Habil ile Kabil Hz.Adem'in ogullarindan ikisidir. Habil'in Allah'a yaptigi kurban'in kabul edildigi ve kendi kurbanin Allah tarafindan kabul edilmedigi icin Kabil, Habil'i öldürür ve böylece dünyada ilk kâtil olma makamina mazhar olur. Sonra bir kargadan görüp Habil'i yerin altina gömdü. Allahü teala Kur'an-i Kerimde mealen buyuruyor ki : « Allah nezdinde Isa'nin durumu, Adem'in durumu gibidir. Allah onu topraktan yaratti. Sonra ona «OL !» dedi ve oluverdi »(Al-i Imran, 59) . Burada deginilen durum, Hz.Isa'nin ve Hz. Adem'in babasiz dünyaya gelmeleridir (M.K.). Peygamberimiz Muhammed (S.A.V.) Hz. Adem hakkinda : « Allahü teala Adem'i (aleyhisselam) yeryüzünün her tarafindan aldirdigi topraktan yaratti. Bu sebeple zürriyetinden siyah, beyaz, esmer, kirmizi renkte olanlar oldugu gibi, bazilari da bu renklerin arasindadir. Bazisi yumusak, bazisi sert, bazisi halis ve temiz oldu » (Hadis-i serif, Müsned-i Ahmed bin Hanbel) buyurmustur.
  Kaynaklar;
  Kur'an-i Kerim ve aciklamali Türkce Meali, Kral Fahd Matbaasi, Medine-Münevvere, 1992
  Ibrahim Siddik Imamowlu, Büyük dini hikayeler, Osmanli yayinevi, Istanbul, 1980
    2. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  çok saolun teşkkürler
    3. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  bunlar acaba gerçek mi ?
    4. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  muhteşem bişey yaaa
    5. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  sağoşun teşekkürler
    6. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  saolun sınavımdan 100 aldım
  :) :) :) :) :) :)
    7. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  çok teşekkür ederim öğretmen çok beğendi :D
    8. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  saolun sizin sayenizde ödevimizi yapıyoruz
    9. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  kısa olmasada ödevimi çok güzel yaptım sağolun :)
    10. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  bana sadece birkaç cümle lazımdı sağolun
    11. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  walla süpermş inşallah iiii alırım
    12. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  süper dii sizn sayenizde ödewimi yaptım :)
    13. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  çok saolun ödevimi beğendi öğretmenim
    14. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  çok sağ olun çok işime yaradı :)
    15. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  Saolun gözümde büyüttüğüm işi sizin sayneizde hemen bitirdim.Yarın çok sevdiğim din öğretmenime göstereceğim.Eminimki beğenecektir.İİnşallah.Teşekkürler ellerineze sağllık....
    16. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  çok sağolun sizin sayenizde ödevlerim tam
    17. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  Çok Teşekkürler Çok Güzel Olmuş İnş. Ödevden 100 Alırım
    18. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  Saalun sızın sayenız odevımı yaptım
    19. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  çok beğendim sağolun öğretmenimden azar işitmycem teşekkürler hepinizi çok


  seviyorum
    20. Cevap: Hz. Ademin hayatı özet

  çok teşekkürler sizin sayenizde ödevimi yapıyorum çok muhteşemsiniz
   


Yükleniyor...