Hürrem Sultan Türbesi Hakkında Bilgi

Eylem

Yönetici

Hürrem Sultan Türbesi Hakkında Bilgi

Hürrem sultan’ın mezarı üzerine eşi kanuni sultan Süleyman tarafından mimarsinan’a büyük bir türbe yaptırılmıştır .sundurmalı girişiyle sekizgen planlı olan türbe XVI. yüzyıl için daha karakteristik bir kütle ve cephe tasarımı ortaya koyar. Kubbenin altında silindirik dönüş yapan kasnak üzerindeki celi sülüs ayet, kitabesiyle farklılık gösteren yapıda altı sıra pencerelerindeki Demir parmaklık, üstte sivri kemerleri filgözü dışlıklar ve taş profiller olgun bir üslubu tamamlayan unsurlardır. İç mekanda ise pencerelerle mukarnaslı nişlerin alternatif sıralandığı alt kesim, kitabe ve bitki süslemeleriyle dönemin zengin çinilerini sergiler. Kündekari tekniği ile yapılmış olan kapı ve pencere kanatları ağaç işçiliğinin en nefis örneklerindendir.
Türbede üç sanduka vardır. Ortada hürrem Sultan’ın sandukası yer alır. Diğer Sandukalar ise sultan II. Süleyman’ın oğlu ve Kanuni Sultan Süleyman torunu şehzade Mehmet ile kanununun kız kardeşi Hatice Sultan’ın kızı Hanım Sultana aittir.

Hürrem Sultan’ın en önemli hayır eserleri, İstanbul’da kendi adıyla anılan Haseki semtindeki cami, medrese, mektep, imaret ve darüşşifadan oluşan külliyedir. Bu tarihi yapılar, Mimar Sinan’ın da mimarbaşı sıfatı ile İstanbul’da inşa ettiği ilk külliyedir. Hürrem sultan, İstanbul’da yine bir imaret ve iki hamam daha yaptırmıştır, Edirne, Ankara’da da Külliyeler inşaettirmiştir. Ayrıyeten Kudüs’te bir Darülaceze ve imaretle Mekke ve Medine’de hayır eserleri meydana getirmiş.Haseki külliyesi dahil yaptırdığı tüm eserler için yüksek gelirli vakıflar bırakmıştır.
 
Üst