'Humeyni'yi Seviyorum, Atatürk'ü Sevmiyorum'


Fatih Altaylı'nın dün akşam Teke Tek'te konukları üniversite öğrencileriydi. Kevser Çakır ve Nuray Bezirgan isimli türban eylemcisi bayan öğrencilerin açıklamaları ise hem Altaylı'yı hem de izleyenleri hayrete düşürdü.

Fatih Altaylı: Sizin Facebook'ta bir siteniz mi var? Kevser adlı arkadaşımızın Facebook adlı paylaşım sitesinde İran devriminde Ayetullah Humeyni’nin fotoğrafları yer alıyor. Doğru mu?

Kevser Çakır : Bir tane fotoğrafı var evet. Evet, seviyorum ve saygı duyuyorum.

Fatih Altaylı : Ama o Şii . Humeyni’nin nesini seviyorsun?

Kevser Çakır: Şii olması önemli değil. Benim için Müslüman biri. Hümeyni’yi seviyorum.

Fatih Altaylı: Ama İran'da baskı rejimi var.

Kevser Çakır: Ama İran'daki rejimi ben desteklemiyorum

Fatih Altaylı: Ama kurucusu Humeyni.

Kevser Çakır: Humeyni’nin aynı görüşleri sahip olması anlamına gelmez bu. Ben Humeyni'yi seviyorum şahsen.

Fatih Altaylı: Sen seviyor musun?

Nuray Bezirgan: Evet seviyorum.

Fatih Altaylı: Atatürk’ü seviyor musun?

Nuray Bezirgan: Atatürkü sevmeme hakkı var mı? Başıma bir iş gelmeyecekse ben sevmiyorum.

Atatürk'ün yetkiyi padişahtan alırken yani saraydan alırken laik bir Cumhuriyet kurmak için aldığını düşünmüyorum. Halk o zaman islami değerler için savaştı. Nitekim Kurtuluş Savaşı’nın başlaması da Kahramanmaraş’ta Fransız askerlerinin Nene Hatun'un başörtüsüne uzanmasıyla olmuştur.

Fatih Altaylı: Maraş’la Erzurum’u birbirine karıştırdın.

Nuray Bezirgan: Her neyse. Maraş’ta Fransız askerleri bir kadının örtüsüne saldırıyor. Sütçü İmam buna karşı ilk ateşi açıyor. Böylelikle Kurtuluş savaşı başlıyor. Sonuçta cepheye cephanelik taşıyan kadınlar o dönemin insanları, o dönemin sosyolojik yapısını incelerseniz hep Müslüman insanlar.

Fatih Altaylı: Peki bu ülkenin Kurtuluş Savaşı'nı örgütleyen bir adamı niye Humeyni kadar sevmiyorsun. Bunu merak ettim. Eğer Atatürk olmasaydı burada belki de İngilizler vardı, Fransızlar vardı.

Nuray Bezirgan: Yani İngilizler olsaydı benim haklarım daha geniş olacaktı. Zaten mesele bu yani. İnsanlar bana Atatürkçülük adına zulmediyorlarsa benden Atatürk'ü sevmemi bekleyemezsiniz.

Kevser Çakır: Yani bir insanın ismi üzerinden ideolojik bir kurgu oluşturulmaya çalışıldığı için bunlar oluyor. İyi Bir asker. Bunu biliyoruz.

Fatih Altaylı: Bu ülkeyi düşmanlardan arındırma sebebi. En azından bir minnet duygun yok mu?

Kevser Çakır : İyi bir asker biliyoruz.

Fatih Altaylı : Bugün sizin savunduğunuz özgürlükçü, cumhuriyeti kuran sizin temsil ettiğiniz iradenin, bugün iktidar olmasına olanak veren de rejimi kuran da yine Atatürk değil mi? Camileri de kapatmamış.

Nuray Bezirgan: Benim fikirlerimİ savunucak parti kurulamaz Türkiye’de. Zaten bu yasak. Benim fikirlerimi herhangi bir parti savunmaya kalktığı zaman parti kapatılır.

Müslümanlar haklarını elde etmek için gece gündüz çabalarlar. Birileri gelir parlementonun azıcık bir özgürlük tanımlamasına bile Atatürk adına, Cumhuriyetcilik adına, demokrasi adına ne adına olursa olsun özgürlüklerimizi elimizden alır.

Ben tamamiyle özgür olduğum hak ve özgürlüklerimin kısıtlanmadığı bir sistem istiyorum.Mesela siz nasıl ki başörtülü hakim bir hanımdan rahatsız olacağınızı söylüyorsanız ben sizin, mesela bu fikrinizin temelde Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet'te bizlerin hep tehdit olarak sizlere sunulmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Fatih Altaylı: Hayır ondan kaynaklanmıyor. Sizin “siz, biz” demenizden kaynaklanıyor.
Siz islami inançları sizin tarafınızda yaşamayan veya sizin gibi algılamayan insanları farklı görüyorsunuz. Sen, Recep Tayyip Erdoğan ve başkaları "siz- onlar, biz-onlar" dediğiniz zaman kendimi kötü hissediyorum.

Nuray Bezirgan: Sizin inancınız ne olduğu beni ilgilendirmiyor. Benim ilgi alanım değil. Kişi istediği dine sahip olur ya da olmaz yada dinsizdir. Bu benim size ikinci sınıf vatandaş olarak göreceğim anlamına gelmez. Ama Fatih Bey siz başörtülü bir hakimden rahatsız olduğunuzu söylüyorsunuz

Fatih Altaylı: Önyargılı olur diye rahatsız olurum.

Nuray Bezirgan: Tabii ki. Önyargınızın temelinde 85 yıldır yürütülen laik sistemin dayatmalarının olduğunu düşünüyorum. Biz hiçbir zaman özgür olamadık. Hiçbir zaman kendimizi ifade edemedik. Siz hiçbir zaman başörtülü bir hakim tarafından yargılanmadınız. Dolayısıyla bu şekilde düşünüyorsunuz.

Fatih Altaylı: Senin rejimden istediğin ne? Üniversiteye gitmen, kamusal alanda görev yapman dışında ne isteğin var?

Nuray Bezirgan: Ben başörtümle birlikte sosyal hayatta da var olmak istiyorum.


not:alıntıdır

Yorumlarınızı bekliyorum ben böyle bişeyi açıkca söylemelerine oldukça şaşırdımm ve gerçekten üzüldğm:(
 

Tek kelime ile ürkütücü Atatürk sayesinde özgürce ''Atatürkü sevmiyorum'' diyebiliyorsun
İngilizler özgür bırakırdı evet çünkü sözüm ona katalik olacaktınız
İşte bizim siyasetimiz bu hepte böyle oldu kutuplaşmanın bir örneği değilmi yukarıdaki röpörtaj?
Bir partinin ideolojisi ne olursa olsun halk arasında ayrım yapamaz
Herkes inanç sahibi ama kimse inancını bayrak yapmıyor
Gözden kaçmaması gerek birşey var bu açıklamaları yaparken laik ve demokratik bir ülkede
yaşadığın için fikir ve düşünceni açıklayabiliyorsunuz.
 

Eğer Atatürk laik demokratik türkiye cunhuriyetini kurmasaydı bu şahıslar 70 milyonun önünde bu kadar rahat düşünçelerini dile getirebilirlermiydi..

Bunun yanında cahil kalmis, tarihi bilmiyorlar, Atatürk'ün düsüncesini bilmiyorlar! Atatürk katiyen dine karsi degildi hatta islamiyeti severdi, sayardi. Türk milletinin daha inancli olmasi gerektigini savunuyordu, onun icin kuranin mealini getirtdi, millet anlamini bilsin diye!

Humeyni denen piskopat uydurma bir seriat uyguladi.Bu cahiller ise bunun bile farkında değil yazık..
 

şu an işyerimde çok yoğun bir çalışma içerisinde iken öğle molası verdiğim sırada bu yazıyı okudum ve hemen yorum yapmak istedim.Kübracım fikirlerimizi istemişsin şu an dehşet içinde okudum bu yazıyı .. yazıklar olsun bu düşünce sahibi herkese. Ulu önderimizin ve ebediyete göç eden tüm şehitlerimizin bu vatan topraklarını bizlere kazandırabilmek için yapmış oldukları mücadelenin büyüklüğünü anlayabilmek için kendilerini anıtkabirdeki çanakkale müzesini ziyaret etmeye davet ediyorum.
Son söz olarakda kimsenin kimseyi zorla ülkemizde tutmadığını yollarının açık olduğunu beğendikleri ülkeye gidebileceklerini eklemek istiyorum...İnanın şu an bu yazı beni çok üzdü ...
 

"ben özgürlük istiyorum" diyor, özgürlüğünü kısıtlayan bir adamı seviyor
"Ben başörtümle birlikte sosyal hayatta da var olmak istiyorum."İran rejimini istiyor

"Maraş’ta Fransız askerleri bir kadının örtüsüne saldırıyor. Sütçü İmam buna karşı ilk ateşi açıyor. Böylelikle Kurtuluş savaşı başlıyor"Kurtuluş Savaş'ı Hasan Tahsin ile başlamıştır, bu olay ile değil.Kurtuluş Savaşı din için yapıldı demek saçmalıktır.
 

Deniz ablama katılıyorum onları kimse zorla tutmuyor ATATÜRKÜN kurduğu bu ülkede gidene güle güle demesinide biliriz biz nerede rahat iseler oraya gitsinler bu VATANI kimse bölemicek..eğer rahatçqa fikirlerini orada söyleyebiliyorlarsa bu Atatürk sayesinde olmuştur bunlar vatan haini seçilmeli bencebirde çıkartıp orada konuşturuyorlar yaaa kardeşim memnun değilseniz bu bayrağın altında yasamayın bu topraklara ayak basmayınn offfofffffffffff çocuklarımızı nasıl günler bekliyor bilmiyorum

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !!!!!!!
 

Bende çok üzgün ve şaşkınım bu yazı karşısında
aslında söylenecek çok güzel atasözlerimiz var ama olmuyor işte biz haddimizide, seviyemizide bilir ve koruruz
Atatürk kötü bir insan olsaydı, başörtülü kadına ters baksaydı hangi kadın sırtında cephane taşırdı savaş meydanına sorarım?
Hangi asker anasını, bacısını, karısını kapalı diye hor gören bir liderin peşine düşüp cephe cephe dolaşırdı?
yazıklar olsun ki böyle bir insan hakkında bu tarzda konuşabilecek kadar basitleşiyor insanlar :(
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ve diyebilene
 
Üst