Hücre Nedir Kısaca

'Eğitim Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 20 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hücre Nedir Kısa Bigi,
  Kısaca Hücre Nedir


  Hücre ; bir canlının yapısal ve işlevsel özellikleri gösterebilen en küçük birimidir.Hücre küçük odacık anlamına gelen cellula kelimesinden Robert Hooke tarafından türetilmiştir.

  Hücreler, çoğunlukla bir zar içerisindeki sitoplazma ve çekirdekden meydana gelir ve ancak mikroskop yardımı ile görülebilirler.

  Atomların molekülleri, moleküllerin makromolekülleri, makromoleküllerin makromoleküler kompleksleri oluşturmasıyla, dokuların en küçük yapı taşları olan ve yaşamın tüm özelliklerini sergileyen hücreler oluşmaktadır. Genel olarak tüm hücreler temelde aynı yapıya sahiptirler. Fakat bulundukları dokuya ve dolayısıyla fonksiyonlara bağlı olarak bazı özelleşmeler gösterirler. Bitkisel ve hayvansal her organizma, bu temel yapı taşlarından oluşur.
   
 2. çok iyi olmuş işime çok yaradı :f91::f118:;):f196::f196::)
   
 3. ayyyy çokkk tesekkürler proje ödevim için çok yardımcı oldu :f196::f94::):f30:
   
 4. HÜCRENİN BÖLÜMLERİ
  - Çekirdek: Kromozomları ve çekirdekçiği barındıran çekirdek, hücrenin en önemli organelidir. Dış tarafı çift kat zarla çevrili, içerisi ise karyoplazma denilen sıvı madde ile doludur.

  - Hücre Zarı: Hücreyi dış ortamdan ayıran, seçici geçirgen canlı yapıdır. Hücreye gelen bütün kimyasal maddeler ve elektriksel iletiler hücre zarı ile alınır.

  - Sitoplazma: Hücre zarı ile çekirdek arasını dolduran canlı sıvıdır. Büyük bir kısmı sudur. İçerisinde organel denilen çeşitli görevleri üstlenmiş ve özelleşmiş yapılar bulunmaktadır.

  - Endoplazmik Retikulum: Hücre zarı ve çekirdek zarı arasında yer alır ve sitoplazmada besin dolaşımını sağlar. Kanallar ve borucuklardan oluşur.

  - Golgi Aygıtı: Yağ sentezi ve lizozomların paketlenmesinde görevlidir.

  - Lizozom: Tek katlı zarla çevrili, içerisinde sindirim enzimleri bulunduran organeldir. Yaşam için önemli bir sürecin parçasıdır.

  - Mitokondri: 2-3 mikron uzunluğunda ve 0,5 mikron çapındaki bu elipsi bicindeki parça hücreye enerji sağlar. Oksijenli solunumun gerçekleştiği yerdir.

  - Kloroplast: Sadece bitki hücrelerinde bulunan bu organel, fotosentez yapımını gerçekleştirir. Yani bitkiye besin üretir.

  - Sentrozom: Bu organel ise sadece hayvan hücrelerinde yer alır ve bölünme esnasında kromozomların kutuplara taşınmasını sağlar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Mar 2015
 5. Merhaba Forumdas Ayrica reis kizlaea boyle laf edilmez okuzzz cok uzel bi site odevlerimin cogu burdannn ;):oops:
   
Yükleniyor...