Hücre Çeperi Hangi Maddeden Oluşur

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 17 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hücrenin Yapısı Hücrenin Özellikleri Hücre Çeşitleri Nelerdir


  Hücrenin Yapısı Hücrenin Özellikleri Hücre Çeşitleri Hücrenin Tanımı Hücrenin Anlamı

  Hücre Canlıların yapısını oluşturan en küçük Canlı birimidir. ilk defa 1665 yılında İngiliz bilim adamı Robert Hook, mantar dokusunda gözleyerek, boşluk anlamına gelen "hücre" sözcüğünü kullanmıştır. Görülen, esasında hücrenin yalnız ölü çeperiydi. Bohemyalı fizyolog Purkinje, hücrenin iç kapsamına protoplazma adini vermiştir. Hücre bilimine ilişkin ilk yayşnlar, Bitkilerde Schleiden (1838) ve hayvanlarda Schawann (1838) île baslar. Bu iki araştırıcı "Hücre Kuramı"nın kurucuları olarak kabul edilirler. ilk doku kültürünü ise Amerikalı Rass Harrison (1907) semender hücreleriyle yapmayı başarmıştır.

  Hücreler genellikle renksiz olup, bazıları taşımış oldukları renk Maddelerine göre farklı renklerde olabilirler. Alyuvarlar kırmızı, yaprak hücreleri yeşil, yağ hücreleri sarı, vs.. Ökaryot hücreler zar, stoplazma ve çekirdek olmaz üzere başlıca üç kısımda incelenir.

  Her hücrenin zarı, zardaki moleküllerin miktar ve dağılımına bağlı olarak kendine özgü özellikler taşır.

  Hücre zarında bulunan glikoproteinler, hücreye özgüllük (spesifiklik) sağlarlar. Bunlar hücrenin kimliğini belirten özel işaretler olarak kabul edilebilir.

  Glikoproteinlerin en önemli fonksiyonları;
  Hücrelerin birbirini tanıması
  Hücre içine alınacak maddelerin seçimi
  Hücrenin uygun hormonlara cevap vermesi şeklinde özetlenebilir.