Hıyar Turşusu Tarifi Resimli

'Damak Keyfi' forumunda EyLüL tarafından 16 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hıyar Turşusu Tarifi


  Resimli Hıyar Turşusu Tarifi

  Malzemeler

  Kornişon, sarımsak, maydanoz, sivri biber, dereotu, defne yaprağı, dilimlenmiş limon

  [​IMG]

  Yapılışı
  Taze, sert yapılı, küçük boy ve aynı kalınlıktaki hıyarları kullanın. En uygun çeşit “kornişon”dur. İçlerinde ezik, çürük ve küflü olanları ayırın; üzerlerindeki çamur, toprak v. b. kirleri yıkayın.

  Hıyarları turşu kabına doldururken, tad ve koku vermek amacıyla aralarına sarımsak, maydanoz, sivri biber, dereotu, defne yaprağı, dilimlenmiş limon veya bunlardan birkaçını koyabilirsiniz. Üzerine bir miktar toz şeker ve biraz kuru nohut ekleyin. Sebzelerin üzerini örtecek şekilde %10-12 tuzlu salamura ilave edin. Burada ve bundan sonra sözü edilecek bütün turşularda, dikkat edilecek konu, sebzelerin salamura dışına çıkmamasıdır. Bu nedenle cam veya porselen bir tabak, temiz yıkanmış bir taş veya içi su doldurulup ağzı sıkıca bağlanmış plastik torba v. b. bir ağırlığı en üste koyarak, sebzelerin suyun içerisine batmasını sağlayın.

  Eğer istenirse, turşuya, salamuranın 0/010’u oranında sirke ilave edebilirsiniz.

  Bundan sonra turşuyu, ekşimesi için 18~20°C sıcaklıkta 4-6 hafta bekletin. Hıyar turşusunun yenilecek olgunluğa geldiği şöyle anlaşılır: Hıyarların rengi sarıya döner; ortadan ikiye bölündüğünde etinin rengi dıştan içe doğru aynı ve saydam görünüştedir. Ayrıca tat, koku ve ekşillkteki değişme ile de anlaşılabilir. Turşu olgunlaştıktan sonra, daha serin bir yerde muhafaza edin. Turşunun üzerinde beyaz, kalın bir zar halinde maya tabakası oluşursa, bunu temizleyin.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Hıyar Turşusu Tarifi
 1. Belinay
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,031
 2. cCasT
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  7,314
 3. Wish
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  1,792
 4. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,677