Hırvatistanın İthal Ettiği Ürünler

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 14 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hırvatistanın İthal Ettiği Ürünler Nelerdir


  Hırvatistan resmi adıyla Hırvatistan Cumhuriyeti Avrupa'da Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz'in kesişme noktasında bulunan üniter demokratik bir parlamenter cumhuriyet.

  Hırvatistan ekonomisi, düşük enflasyon oranı, istikrarlı para birimi ve büyüme oranı gibi istikrar göstergesi verilere karşılık, yüksek cari açık ve dış borç oranı ve düşük rekabet gücüyle tanımlanan bir ekonomik yapı görünümü kazanmıştır. Ülke ekonomisi devlet mülkiyetindeki işletmelere dayanan sosyalist ekonomiden serbest piyasa ekonomisine geçişin yarattığı yapısal sorunları tam olarak aşabilmiş değildir.

  Hırvatistanın başlıca ihracat ürünleri tekstil ürünleri, deniz taşıtları, kimyasal maddeler ve gıda ürünleridir. İthalatta başlıca ürünler ise petrol ve petrol ürünleri, makine ve üretim teçhizatları, gıda ürünleri ve ulaşım araçlarıdır. 2011 yılı sonu itibariyle toplam ihracat 8,8 milyar Avro, toplam ithalat ise 14,6 milyar Avro olarak gerçekleşmiştir. 2011 yılında Hırvatistanın ihracatındaki ilk 5 ülke sırasıyla İtalya, Bosna-Hersek, Almanya, Slovenya ve Avusturya; ithalatındaki ilk 5 ülke ise sırasıyla, İtalya, Almanya, Rusya Federasyonu, Çin ve Slovenya olmuştur.

  1993 yılından 2011 yılı ilk yarısı sonuna kadar Hırvatistana yapılan doğrudan yabancı yatırımların tutarı 24.72 milyar Avrodur. Sözkonusu yatırımlar içinde en büyük paya sahip 5 ülke sırasıyla Avusturya, Hollanda, Almanya, Macaristan ve Lüksemburgdur.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Hırvatistanın İthal Ettiği
 1. Ceylan
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,208
 2. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  716
 3. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,302
 4. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,545
 5. Ceylan
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  940