Hiram Abas Suikasti

'Tarih Bölümü' forumunda cCasT tarafından 13 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hiram Abas
  Hiram Abas Suikasti

  [​IMG]

  Türk tarihinin en başarılı istihbaratçılarından biridir. Dönemin en iyi silah kullanan istihbaratçılarından biri olarak kabul edilir. Kurtlar Vadisi'ndeki eski karakterlerden Aslan Akbey'in (Aslan Amca-Dizideki gerçek adı: Abbas Ustaoğlu) Hiram Abas'ı temsil ettiği ileri sürülmektedir.

  1932'de İstanbul'da doğdu. Müfettişlik görevinden sonra yedek subay olan ve MİT'te çalışmaya başlayan Hiram Abas 12 Mart döneminde MİT'te etkin görevlerde bulunan Abas 1978'de Namık Kemal Ersun'un tasfiyesiyle ilişkili olarak kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

  1983'te ikinci kez MİT'e dönen Abas 1988'de yayımlanan MİT raporu olayında sorumlu görülerek raporu kaleme alan Mehmet Eymür'le pasif göreve alınmak istenince ikinci kez teşkilattan kendi isteğiyle ayrıldı. Korkut Eken ile abi kardeş eski MİT müsteşarı ve korgeneral Mehmet Fuat Doğu ile baba oğul ilişkisi içinde olduğu çeşitli kitaplarda belrtilmiştir.

  Amerikan silah firmalarının Türkiye temsilciliğini yapan bir şirkette çalışırken 26 Eylül 1990 sabahı işine gitmek için yola çıktığında uğradığı suikastta yaşamını yitirdi. Evinin yakınlarında belediye işçisi gibi giyinmiş kişilerin açtığı çapraz ateşin ortasında kalan Abas olay yerinde öldü. Cinayeti DEV-SOL üstlensede Hiram Abas'ın faili meçhul davası tozlu raflarda çürüyüp gitmiştir.
   
Yükleniyor...