Hindistanın Ana Dili

'Ülkeler' forumunda Wish tarafından 27 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hindistanın Dili


  Hintçe (हिन्दी Hindi) bir Hint dilidir. Genellikle Hindistan'ın kuzey, merkez ve batısında konuşulan bu dil, Hint-Avrupa dil ailesine ait bir dildir. İngilizce'nin ve 22 diğer yerel dilin yanı sıra, Hindistan'ın ana dilidir.

  Hindistan'ın anayasa tarafından belirlenmiş 22 resmi dili bulunmaktadır. Bu dillerden birisi olan ve nüfusun yaklaşık %40'ı (422 milyon kişi) tarafından konuşulan Hindi dili, Hindistan'ın ulusal yazışma dili olarak benimsenmiştir. Bu dillerin yanı sıra ülkenin çeşitli bölgelerinde 844 farklı lehçe kullanılmaktadır.
  Hindistan'ın 22 resmi dili vardır. Bunlar ;

  Assami
  Assam
  Bengali
  Bodo
  Dogri
  Gucarati
  Hindi
  Kannada
  Keşmiri
  Konkani
  Maithili 1
  Malayalam
  Manipuri
  Marathi
  Oriya
  Pencabi
  Sanskrit
  Santali
  Tamil
  Telugu
  Urdu

  Hindi, Urdu dili ile çok büyük bir yakınlık gösterir. Urduca'da daha çok Arapça ve Farsça
  sözcükler bulunurken Hindi'de, Arapça ve Farsça'nın yanı sıra Sanskrit sözcüklerin çokluğu dikkati çeker ve bu yönüyle bu dili farklılaştırır. Hindi'de ayrıca İngilizce, Portekizce ve Türkçe sözcüklere de rastlanır. Hindi'nin belli başlı diyalekleri Brac Bhaşa, Bundeli,Kanauci, Bangru, Maithili, Magahi, Bhocpuri, Avadhi'dir. Hindi ve Sanskrit dilleri kendilerine özgü olan Devanagari Alfabesi ile yazılırlar. Urduca ve Keşmiri gibi diller Arap alfabeleriyle,diğer diller de kendilerine özgü alfabelerle yazılırlar. Hindistan'da konuşulan dillerin çoğu "Hint-Avrupa" dil ailesine girerler. Tamil, Telugu, Malayalam ve Kannada dilleri ise Dravid dilleri olup bu gruba girmezler. Ancak onların da sözcük dağarcıklarında Sanskrit, İngilizce, Arapça ve Farsça kökenli sözcüklere rastlamak mümkündür.
  Hindologlar Sanskrit diliyle uğraşırlar, çünkü Hindistan'ın en eski dili bu dildir. Tabii onu
  önemli kılan sadece eski olması değil, tüm kültür birikiminin bu dille yazılmış olmasıdır.
  Vedalar, Brahmanalar, Aranyakalar, Upanishadlar, Mahabharata Destanı, Ramayana
  Destanı, Harivamşa, Puranalar, Saray destanları, Dramlar, Tiyatro eserleri, Masal edebiyatı,Bilimsel edebiyat, Siyaset bilimi, Aşk sanatı vb. hep bu dille oluşturulmuştur. Sanskrit dili Hint-Avrupa dil ailesinin en eskisidir. Sözcükleri ile Batı dillerinin sözcükleri arasında büyük benzerlikler vardır. Sanskrit'ten Farsça'ya, oradan da Türkçe'ye geçen sözcükler de bulunduğu için, bugün Türkçe'de dahi Sanskrit sözcükleri farkına varmadan
  kullanmaktayız.(Örnek: Hafta, pençe, nil, nilgün, pazı ..gibi).
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Hindistanın Ana Dili
 1. Demet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,082
 2. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,350
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,971
 4. Elfida
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,885