Hilary Duff Hayatı Kısaca


Hilary Duff un Hayatı

Hilary Ann Erhard Duff (doğum günü 28 Eylül 1987,Houston-Teksas ) Amerikan aktris ve şarkıcı.

Hilary Duff, Lizzie McGuire adlı televizyon dizisiyle kendisine ün sağladı.Bu dizideki aldığı başrol sayesinde yapımcıların dikkatini çekti ve birçok filmde rol aldı.Bu filmlerin başında, Lizzie McGuire(film-2003), Bir Külkedisi Masalı(2004),Cheaper by Dozen(2003) gelmektedir.Duff,kariyerini yalnızca sinema ve televizyonla sınırlamadı ve kariyerini pop müziğe girerek geliştirdi.3 adet RIIA sertifikalı platin albüm çıkardı.Ayrıca, bir giyim mağazası zinciri kurdu ve Elizabeth Arden adlı parfüm markası ile parfümler üreterek , iş dünyasına da adım attı..Duff’ın 2007 yılında , korku –aksiyon türünde Brand Hauser:Stuff Happens ve animasyon türünde Foodfight adlı filmlerinin vizyona girmesi beklenmektedir.Yine 2007 yılının Nisan ayında ,Dignity adlı Hilary Duff albümünün ABD’de çıkacağı duyrulmuştur.
Hilary Duff.jpg


Hilary Duff İlk Yılları
Hilary Duff ,Houston,Teksas’da doğdu.İç mimar olan Susan Coleen Duff’ın ve işletmeci olan Bob Erhard Duff ‘ın ikinci kızıdır.Anne Susan Duff, Hilary‘e ablası Haylie Duff gibi küçük yaşlarda oyunculuk dersleri aldırmaya başladı.Bu derslerin ardından, bu iki kardeş çeşitli ,küçük ,bölgesel tiyatro projelerinde yer aldı.Hilary altı ve abla Hailey sekiz yaşındayken ,bu ikili San Antonio’da Fındıkkıran Balesi’nde rol aldı.Ardından,profesyonel oyunculuk fikri her ikisi içinde çekici gelmeye başladı ve sonunda anneleri ile California’nın yolunu tuttular.Bob Erhard Duff kendi işlerini California’dan organize edemeyeceğini düşünerek ,evde yani Houston ‘da kalmayı tercih etti.Duff kardeşler ,burada da hemen fark edildi ve birkaç sene içinde ,bazı televizyon dizilerinde boy göstermeye başladılar.

Hilary Duff Televizyon Kariyeri
İlk Rolleri [değiştir]Herkes gibi ,Hilary Duff’ın da ilk rolleri küçük rollerdi.İlk olarak, Hallmark adlı şirketin bir dizisi olan True Women adlı mini dizide rol aldı. Ayrıca ekstra olarak ,yönetmen ve senarist olan Willard Caroll’ın Playing by Heart adlı filminde oynadı.Başrol olarak oynadığı ilk yapım ,genç cadı wendy rolüyle oynadığı Casper Meets Wendy filmi oldu.Bunun devamında ,yine Casper filmlerinde rol aldı.Bu filmler Casper ve Casper: A Spirited Beginninger ‘dır. Daha sonra Duff, bir televizyon dizisi olan,The Soul Collector(1999) adlı filmde yardımcı bir rol ile izleyenlerin karşısına çıktı.Film, bir Kathleen Kane romanından uyarlanmıştı ve başroldeki Bruce Greenwood , kocası yeni ölmüş, çiftçilik yapan bir kadına (Melissa Gilbert) ,melek olarak yardım ediyordu.Bu filmin yayınlandığı yıl Hilary Duff ,”Bir Televizyon Filmindeki En iyi Yardımcı Genç Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü.2000 yılında NBC ‘de yayınlanan “Daddio” adlı dizide oynadı.Dizinin başrolünde oynayan Michael Chiklis:”Hilary’i ilk bölümde oynarken gördüğümde eşime dönüp,bu kız ileride çok iyi bir film yıldızı olacak.Çünkü bu yaşta bile tecrübeli bir oyuncu kadar rahat” diyerek genç kızın ne kadar parlak bir geleceği olacağını söylemiştir.

Hilary Duff Film Kariyeri
Duff,2002 yılında Human Nature adlı filmde boy gösterdi.Film,Cannes ve Sundance film festivallerinde gösterildi ve eleştirmenlerden iyi not aldı.Film Charlie Kaufman tarafından yazılmıstı ve yönetmeni Michel Gondry idi. Başrolünde ise Patricia Arquette bir hümanisti canlandırıyordu.Duff da bu kadının gençlik yıllarını oynadı. 2002 yılında Christy Carlson Romano ve Gary Cole’un oynadığı Cadet Kelly adlı filmde yer aldı.Bu film de sadece televizyon için yapılmıştı ve Disney kanalında yayınlandı. Duff’ın uzun metrajlı bir filmdeki ilk büyük rolü,Agent Cody Banks filmiyle oldu.Film 2003’te yayınlandı ve başrolünde Frankie Muniz bulunuyordu.İlginçtir ki,Hilary Duff bu filmde iyi bir performans gösterse de devam filminde yer almamıştır. 2003 yılının sonlarına doğru , başrolünü Steve Martin ve Bonnie Hunt’ın üstlendiği Cheaper by the Dozen adlı aile filminde ,oniki çocuklu bir ailenin bir çocuğu olarak yer aldı.Filmin bir devam filmi çekilse de,film hem eleştirmenler tarafından ağır bir biçimde eleştirildi hem de ekonomik sorunlar yüzünden gösterime giremedi. 2004 yılında Duff ,Charles Perrault’un masalı olan Külkedisi’nin modern versiyonu olan Bir Külkedisi Masalı adlı filmde başrol oynadı.film dünya çapında yaklaşık 75 milyon dolarlık hasılat yaptı. Ardından Las Vegas Weekly adlı dergi,filmi çok ağır bir biçimde eleştirdi.Eleştiriler özellikle Hilary Duff’ın kötü oyunculuğuna ve yönetmene yoğunlaşıyordu.Raise your Voice adlı filmde Duff’ın şarkıcılığı daha ön plandaydı.Bu sefer ise sesinin bilgisayarlar ile oynanarak düzeltildiği iddia edilse de o filmdeki performansları, Hilary‘e ilk Razzie adaylığını kazandırdı.

2005 de Hilary Duff,The Perfect Man adlı filmde kocasından yeni boşanmış New York’a taşınıp bunalımlı bir biçimde aşkı arayan bir kadının,büyük kızını canlandırdı.Filmin fragmanları eleştirmenler tarafından çok olumsuz bulunmuştu ve nitekim film box ofis listelerinde tam bir hayal kırıklığına uğrattı.Zaten,filmin hasılatı da bu düş kırıklığını yansıtmaktaydı.Filmin yalnızca 14 milyon dolar hasılatı vardı.O yıl,Duff Razzie ödülüne tekrar aday gösterildi.Hilary Duff ,Madonna’nın sahibi olduğu Maverick isimli film yapım şirketi ile bir film daha çekti.Yönetmeni Martha Coolidge olan bu film biraz öteki filmlerden biraz daha farklıydı.Çünkü Hilary başrolü bu kez ablası ile paylaşmıştı.Filmin konusu ise çok zengin olan iki kız kardeşin hayatı idi.Bu film de ona 24 Haziran 2007’de yapılacak olan Razzie ödüllerine 2 adaylık kazandırdı. Duff kardeşler ,2007’de yayınlanacak olan animasyon türündeki Foodfight! adlı filmin seslendirmesini yaptılar.Bu sırada Hilary Duff, John Cussack ve Brand Hauser ‘in oynadığı bir filmde Avrupalı pop yıldızı Yonica’yı canlandır.

Hilary Duff Müzik Kariyeri
2002-2004 Duff, ilk olarak Brooke McClymont’un bir şarkısı olan “I can’t wait” i tekrar düzenledi ve bu Lizzie McGuire ‘in film müzikleri albümünde yerini aldı. İlk albümü Santa Claus Lane (2002), Noel şarkılarından oluşuyordu.Bu albümde ona Christina Millian ,Lil’Romeo, ve ablası Haylie Duff gibi isimler eşlik etti.Ardından çıkardığı “Tell Me A Story” adlı singlı billboard listelerinde en üst sıralarda kendine yer bulmasını sağladı.Sonucunda da ,altın sertifika adı verilen ödülle onurlandırıldı.Bunlardan başka ,Santa Clause isimli filmin ,film müzikleri albümünde bir çok şarkıyı seslendirdi.Yine Lizzie McGuire filminin , film müziği albümünden “Why Not” adlı şarkı Avustralya müzik listelerinde haftalarca üst sıralarda yer aldı.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Teşekkürler Nurdin
cahilliğim ortaya çıkacak ama dayanamıycam söylüycem
kim bu Hilary diye düşünüp duruyordum valla sayende tanıdım sana çok şey borçlu bu Hilary
 

Teşekkürler Nurdin
cahilliğim ortaya çıkacak ama dayanamıycam söylüycem
kim bu Hilary diye düşünüp duruyordum valla sayende tanıdım sana çok şey borçlu bu Hilary
sultanım sen varya süpersin beni güldürdün saba sabah Allahda seni güldürsün canım

Teşekkürler nurdin emeğinize sağlık
 

ben özellikle sesine hayranım çok hoş birisi bayılıyorum ona

teşekkürler
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst