Hicaz islam tarihi açısından niçin önemlidir?En önemli şehirleri

#1

Hicaz islam tarihi açısından niçin önemlidir?En önemli şehirleri


Hicaz

Arabistan'ın Hicaz Bölgesi büyük bir öneme sahiptir. Mekke, Medine ve Taif gibi önemli şehirler bu bölgede yer bulunur. Eski zamanlardan beri hacıların ziyaret yeri olan Kâbe ve içtikleri Zemzem Suyu Mekke şehrindedir.

Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) doğduğu ve bütün hayatını geçirdiği topraklar Hicaz Bölgesi’ndedir. Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) Peygamber olmasıyla birlikte islam dini buradan bütün dünyaya yayıldı. Bu nedenle Hicaz Bölgesi hem Müslümanlar hem de bütün insanlar için önemlidir.

Asırlardan beri ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından milyonlarca Müslüman Hac ve Umre ibadetlerini yapmak için Hicaz’a gidip gelirler.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim, Allah (c.c.) katından dünyaya bu bölgede indirilmiştir. islam dünyasının en önemli dinî mekanları olan Mekke ve Medine şehirleri Hicaz Bölgesi’nde yer almaktadır. Her gün kıldığımız beş vakit namazda ve diğer namazlarımızda yöneldiğimiz kıblemiz olan Kâbe de bu topraklardadır. Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) ve aile bireylerinin, yardımcılarının, arkadaşlarının ve ilk islam şehitlerinin kabirleri de Hicaz Bölgesi’ndedir.

Hicaz islam tarihi açısından niçin önemlidir-En önemli şehirleri.jpg
 
Üst