Hiç Bir Şey İçin Geç Değildir

#1

Yaşadığı şehirden, bulunduğu ortamdan kısacası yaşantısından sıkılan bir adam, cebindeki az miktar para ile yanına hiçbir şey almadan bulunduğu kenti terk edip daha önce hiç bilmediği bir ülkeye gitmiş. Oraya henüz alışmaya çalışırken birden bir ses duymuş.

Bir çığırtkan, avazı çıktığı kadar meydanda bağırıyormuş: Tiyatro! Gelin! Kaçırmayın! Bu akşam Tiyatro!...

Adam hayatında hiç tiyatroya gitmemiş ve inanılmaz derecede merak etmiş. Biletin nereden alındığını öğrenmiş. Bilet fiyatı cebindeki tüm para kadar olmasına rağmen hiç tereddütsüz bileti almış. Başlamış merakla oyunu izlemeye. Oyun bitmiş, herkes dağılmış ve bizim meraklı öylece kalmış, izlediği muhteşem oyun karşısında. O sırada temizlikçi tarafından salonu boşaltmak için ikaz almış.

Adamsa: Bana müdürünüzün yerini söyler misiniz? Onunla bir şey konuşmam gerek... demiş.

Seyrettiği oyunun etkisi ile müdür ile konuşmuş ve ne olursa olsun, ne iş olursa olsun buranın bir parçası olmak için çalışmak istediğini belirtmiş. Müdür çok şanslı olduğunu, şu sıralarda bir temizlikçi aradığını fakat önce onu denemesi gerektiğini ifade etmiş ve denemek üzere aylardır el değmemiş bir kütüphanenin temizliğini uygun bulmuş. İşte burayı temizle. Eğer beğenirsem seni işe alırım... demiş ve gitmiş.

Tiyatro aşkının verdiği şevk ile temizlik beklenenden kısa sürede bitmiş. Müdür odayı görmeden adamın samimiyetine inanmamış. Onu diğerleri gibi işi savsaklayan biri sanmış. Fakat odanın temizliğini görünce hayretler içinde kalmış. Aylardır içeriye girilmeyen oda gıcır gıcır oluvermiş. Müdür bu çabuk ve becerikli adamı işe almaya karar vermiş.

- Tamam seni işe alıyorum.
- Fakat benim yatacak yerim yok.
- O zaman burada yatarsın ve işe daha erken başlarsın.

İstediği olan tiyatro tutkunu, huzurlu bir şekilde odayı terk ederken müdür. Adın neydi senin buraya yazalım... demiş.

Aldığı cevap ise; William! William Shakespeare!... olmuş.


Bu hikaye hem insanı dehşete düşürücü hem de ilham verici. Shakespeare tiyatro yaşantısına bu şekilde başlamış. Tam kırk (40) yaşında... Tiyatroyu o yıllarda tanımış ve büyük bir azimle o muhteşem oyunları yazmış. Üstelik büyük bir fedakarlık göstermiş mesleği için. Meslek hayatı boyunca sadece üç saat uyuyarak yaşamını sürdürmüş. Sabah erken kalkıp oyun provasını yapıyor oyununu oynuyor ve akşam yeniden oyun yazıyor... Bu böyle sürüp gitmiş.

 
#2
Hiçbirşey için geç değildir... Yeter ki hayallerimizin, düşlerimizin peşini bırakmayalım hep arkasında duralım...
Birşey eğer yürekten istersek, ulaşılamayacak şey yoktur, vakit geçmedi daha haydi sarılalım hayallerimize
 
#3
Hiçbirşey için geç değil, insan yeterki bunu yürekten istesin ve gayret göstersin.
Hatay'da hayalindeki avukatlık mesleğine 2 çocuklu ev kadınıyken Hukuk Fakültesini kazanarak adım atan Meral Asfuroğlu, 3 çocuklu iken mezun oldu, Hatay Barosu Kadın Komisyonu Başkanlığına kadar yükselmeyi başardı.Yeter ki isteyelim
emeğine sağlık YAŞAM SEVİNCİ
 
#4
Shakespeare'nin tiyatroya bu şekilde başladığını bilmiyordum.Aşk ile severek yapılan bir işin bizleri başarının en üst basamağına ulaştıracağını çok güzel anlatmış. Yeterki isteyelim,hayal edelim ve başaralım.
 
#5
İlginç ilk kez okuyorum ve çok güzel dersler çıkartılacak nitelikte
Emeğine sağlık Fatoş hanım
Paylaşım için teşekkürler.
 
#7
Hiçbirşey için geç değil, insan yeterki bunu yürekten istesin ve gayret göstersin.

Çok güzel bir paylaşımdı. valla bilmiyordum, sayenizde ögrenmiş oldum

Ellerinize saglık Yaşam Sevinci
 
#9
Bende ilk kez okudum ama insan oğlu aklına bir şeyi koymaya görsün azmin elinden hiç bir şey kaçmaz

emeğinize sağlık Yasam sevinci paylaşımın için teşekkürler
 
Üst