Herkesin fikirlerini özgürce ifade etmesinin önemi

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 3 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. herkesin fikirlerini özgürce ifade etmesine imkan tanımak neden önemlidir

  İfade özgürlüğü (ya da konuşma özgürlüğü) Birleşmiş Milletler tarafından İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde ilan edilen, birçok ülke tarafından kabul edilen bir haktır.

  Elbette ülkeden ülkeye bu hak daha değişik uygulanabilir. Devletlerin otoritesinde yaşayan ülkelerde o devletin sansürleri uygulanabilir. Ancak liberal demokrasilerde de sansür değişik formlarda bulunabilir.


  1.Herkes engel olmaksızın fikirlere sahip olmalıdır.
  2.Herkesin ifade özgürlüğü hakkı olmalıdır; bu hak, her türlü bilgi ve fikirleri sınır olmaksızın, sözlü, yazılı, basılmış, sanat veyahutta herhangi dilediği bir medya ortamıyla öğrenme, alma ve verme hakkıdır.
  3.2'inci bölümdeki haklar özel haklar ve sorumluluklar getirir. Bu doğrultuda bazı limitler kanunlar tarafıyla uygulanabilir:
  a) Başkalarının haklarına ve şöhretine saygı;
  b) Ulusal güvenlik, halk düzeni, veyahutta halk sağlığı ve huzuru.
  20'inci madde de; şiddet propagandalarını yasaklar. 19'uncu maddenin üçüncü bölümünde belirtilen iki bend, gerek monarşik, gerek militarist, gerek muhafazakar rejimlerin talepleri doğrultusunda eklenilmiştir.

  Ülkemizin İnsan Hakları Evrensel Beyannâmesi tercümesinin 19'uncu maddesi şöyle der:

  Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır. Bu hak fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malümat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir."
    2. Herkesin fikirlerini özgürce ifade etmesi Paylaşmak, diğer insanların fikirlerini öğrenmek, kendi düşüncelerini başka düşüncelerle geliştirmek için olanak sağlar..Bu nedenle herkesin fikirlerini özgürce ifade etmesinin büyük önemi vardır.
    3. arkadaşlar (herhangi sorunda çözümün nasıl parçası olabiliriz) sorusunun cevabı nedir ?