hepatit B hastası hamile kalabilirmi


Hepatit virüsü taşıyan ve Hepatit B hastası olan kadınların hamile kalmasında, çocuk doğurmasında hiçbir sorun bulunmamaktadır ancak, bazı problemlerle karşılaşmamak için hamilelik öncesi ciddi bir tedaviden geçmelidir. Gebelik öncesi Hepatit B tedavisi görmek, bebekte meydana gelme riski bulunan sorunların ortadan kaldırılmasını sağlar.
Hepatit B hastası planlı bir gebelik yaptığı durumda hamile iken ilaç kullanmak zorunda kalmaz. Çünkü tedavi sürerken aynı zamanda bebeğin ana rahminde bulunması Hepatit B ilaçlarından zarar görmesine yol açar. Gebelikte Hepatit B hastasının çocuğa zarar vermeyecek daha başka ilaçlar kullanması sağlanır.


Hepatit B hastası olduğunuzu hamilelik öncesinde fark etmeniz tedavinin daha basit olmasına ve sorunun daha kısa sürede kontrol altına alınmasını sağlar. Gebelikte Hepatit B tedavisi çok zordur. Gebe kalmadan önce her ne olursa olsun herkesin Hepatit B virüsü taşıyıp taşımadığını araştırması gerekir.
Tedaviye ne kadar erken sürede başlanırsa, gebelikte anne karnındaki bebeği etkileyecek sorunlardan da korunmuş olunur. Kısaca, Hepatit B hastaları hamile kalabilir ancak, önlem ve tedavi şartıyla.
 

Hamileyken hepatit B testi yaptirmali miyim?

Evet, bütün hamile kadinlar hepatit testi yaptirmalidir! Eger hamile iseniz, bebeginiz dogmadan once doktorunuzdan hepatit B testi yapmasini istemeyi unutmayiniz!
 

Neden hamile kadinlarda hepatit B testi cok onemlidir?

Eger hamileyken hepatit B testiniz pozitif cikmissa, hamilelik yada dogum sirasinda virus dogacak bebege gecebilir. Eger doktorunuz hepatit B’li oldugunuzundan haberdar olursa, bebeginizin enfekte olmasini onleyecek ilaclarin dogum sirasinda dogum odasinda bulundurulmasini saglayacaktir Dogum esnasinda gerekli onlemler alinmaz ise, bebeginizde yuzde 95% olasilikla kronik hepatit B gelisecektir.
 

Hepatit B enfeksiyonu hamileligimi etkiler mi?

Hamileliginiz surecinde, Hepatit B enfeksiyonunun sizin ya-da dogmamis bebeginiz icin bir sorun olusturmamasi gerekir. Doktorunuzun hepatit B’li oldugunuzdan haberdar olmasi gerekir ki, gebelik suresince saglik durumunuzu gozetim altinda bulundurarak, dogumundan sonra olabilecek bir enfeksiyondan bebegi koruyabilsin.
 

korumak icin ne yapmaliyim? ?

Eger hepatit B testiniz pozitif ise, dogum odasinda, bebek dogar dogmaz acilen iki enjecksiyon yapilmalidir:

Hepatit B aşi'sinin ilk dozu
Bir doz Hepatit B Imunoglobulin (HBIG)

Yeni dogmus bebegin yasaminin ilk 12 saatinde bu iki ilac tedavisi uygulanirsa, bebek, yuzde 90 in uzerinde bir olasilikla omur boyu hepatit B enfeksiyonuna karsi korunmus olacaktir.

Hepatit B asisinin ikince ve ucuncu dozlari, bebek 1 ve 6 aylikken yaptirilmalidir ki tam korunma saglamis olsun.
 
Üst