Hava Kirliliği İle İlgili Bilgiler

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Meryem tarafından 27 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hava Kirliliği İle İlgili Bilgiler
  Hava Kirliliği Nedir  Hava Kirliliği İle İlgili Bilgiler
  Hava kirliliği; canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve maddi zararlar meydana getiren havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerindeki yoğunluğa ulaşmasıdır.İnsanların çeşitli faaliyetleri sonucu meydana gelen üretim ve tüketim aktiviteleri sırasında ortaya çıkan atıklarla hava tabakası kirlenerek, yeryüzündeki canlı hayatı olumsuz yönde etkilenmektedir.

  Hava kirliliğini kaynaklarına göre 3'e ayırabiliriz;
  1 - Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliği: Ülkemizde özellikle ısınma amaçlı, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın olarak kullanılması ve yanlış yakma tekniklerinin uygulanması hava kirliliğine yol açmaktadır.

  2 - Motorlu Taşıtlardan Kaynaklanan Hava Kirliliği: Nüfus artışı ve gelir düzeyinin yükselmesine paralel olarak, sayısı hızla artan motorlu taşıtlardan çıkan egzoz gazları, hava kirliliğinde önemli bir faktör oluşturmaktadır.

  3 - Sanayiden Kaynaklanan Hava Kirliliği: Sanayi tesislerinin kuruluşunda yanlış yer seçimi, çevre korunması açısından gerekli tedbirlerin alınmaması (baca filtresi, arıtma tesisi olmaması), uygun teknolojilerin kullanılmaması, enerji üreten yakma ünitelerinde vasıfsız ve yüksek kükürtlü yakıtların kullanılması, hava kirliliğine sebep olan etkenlerin başında gelmektedir.

  Hava Kirliliğinin Etkileri
  Kirli hava, insanlarda solunum yolu hastalıklarının artmasına sebep olmaktadır.Ayrıca kükürtdioksit ve ozon bitkiler için zararlı olup; özellikle ozon, ürün kayıplarına sebep olmakta ve ormanlara zarar vermektedir. Sanayi, endüstri ve ısınmada kullanılan fosil yakıtlar ile ormanların tahribi ve arazi değişmesi sonucu, atmosferdeki karbondioksit miktarının %5 oranında arttığı tespit edilmiştir. Bunun ise küresel ısınmaya yol açabileceği öngörülmektedir.
   
 2. iyiki kısa bilgi vermişin be destan yazmışın kısa diye kandırıyon
   
 3. kes

  kes

  daha uzunları var destan dediğin bu mu :)
   
 4. çok iyi bir şey
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 May 2015
 5. cok tşk hayatımı kurtardınn :D
   
Yükleniyor...