Hatice Aslan biyografisi, Lale Devri Zümrüt

'Biyografi' forumunda HazaN tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde açılan konu 1. Hatice Aslan Lale Devri Zümrüt Taşkıran

  Hatice Aslan, d. 20 Şubat 1962, Sivas), Türk oyuncu. Ferhunde Hanımlar ve En Son Babalar Duyar dizileriyle, Nuri Bilge Ceylanın yönettiği Üç Maymun filmindeki rolleriyle tanınır.

  [​IMG]

  İlkokul,ortaokulu ve Liseyi Sivasta okumuş, Sivas Lisesi Atletizm takımında madalyalar kazanmıştır. 1983′te Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarını bitirdi. 1986′da İzmir Devlet Tiyatrosuna girerek profesyonel oldu. Ardından Ankara Devlet Tiyatrosunda görev alan Aslan, bu dönemde Ankarada çekilen ve çoğunlukla kendisi gibi Devlet Tiyatroları oyuncularının rol aldığı Ferhunde Hanımlar dizisinde, ailenin ortanca kızı Nejlayı canlandırdı. Daha sonra İstanbul Devlet Tiyatrosuna geçen Aslan, Hürrem Sultan ve Kınalı Kar dizilerinin ardından beş sezon En Son Babalar Duyar dizisinde oynadı. Devlet Tiyatrolarında ise, Ölümsüzler, Küçük Adam Ne Oldu Sana, Karacaoğlan, Müfettiş gibi oyunlarda rol aldı. Rol aldığı şimdilik son dizi, Kanal Dde yayınlanan Düğün Şarkıcısıdır.

  Nuri Bilge Ceylanın dördüncü uzun metrajlı filmi olan Üç Maymunda baş kadın karakter Haceri canlandırdı. Bu, ilk sinema filmi oldu. Oyuncu bu rol için amatör ve profesyonel oyuncular arasında yapılan uzun bir arayışın sonunda, Ebru Ceylanın önerisi üzerine seçildi.

  Rol aldığı bazı tiyatro oyunları

  * Ölümsüzler
  * Kaygusuz Abdal
  * Azizname
  * Çmaşır Hane

  Oynadığı filmler ve TV dizileri

  * Samanyolu-2010
  * Üç Maymun, 2008 – Hacer
  * Düğün Şarkıcısı, 2008 – Şükran
  * Hırçın Menekşe, 2003 – Pelin
  * A.G.A, 2003
  * Hürrem Sultan, 2003 – Mahidevran
  * Kınalı Kar, 2002 – Leyla
  * En Son Babalar Duyar, 2002 – Hülya
  * Ferhunde Hanımlar, 1993 – Nejla
  * Deli Balta, 1993 – Rosa
  * Elifin Rüyaları, 1992
  * Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım
    2. Cevap: Hatice Aslan biyografisi, Lale Devri Zümrüt

  Kız bende dedim bu kim? :)))) Hürrem sultanı at da okuyam:))