Haram aylarda yapılan savaşlara ne denir

'Tarih Bölümü' forumunda YAREN tarafından 24 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Araplar arasında nadiren de olsa Haram aylarda savaşlar yapılmıştır .Bu aylarda yapılan savaşlara ne denir

  Kuran-ı Kerimde geçen haram aylar arasında fark vardır. Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb aylarında savaş yapmak yasak olduğu için bu aylar haram aylar = el-eşhurul-hurum olarak adlandırılmıştır.

  Cahiliye devrinde Araplar arasında iç savaşlar eksik olmazdı. Yalnız haram aylarda savaş yapılmazdı. Bu aylarda panayırlar kurulur, şiir yarışmaları yapılır; yahudiler, hristiyanlar ve puta tapıcılar dinlerini yayarlardı. Ramazan ayı ise haram aylardan değildir.

  Cahiliye dönemindeki Araplar arasında sudan sebeplerle birçok savaşlar yapılırdı. Bu savaşlarda yorgun düşen insanlar zilkade, zilhicce, muharrem ve receb aylarında dinlenmek ve yeniden toparlanmak için savaşlara ara verirlerdi.

  Bu mevsimde insanlar Mekke-i Mükerremeye gelir alım satım yapar, yıl içinde lazım olacak ihtiyaç maddelerini temin eder sonra da ikamet mahallerine dönerlerdi. Hem dini, hem de ekonomik yönden değer taşıyan bu aylarda savaşmak haramdı.

  Yukarıda isimlerini zikrettiğimiz aylarda savaş yapılırsa bu savaşa ficar adı verilirdi. Bir rivayete göre sadece Mekke şehri civarında cereyan eden savaşlara ficar savaşları denirdi
    2. haram aylarda yapılan savaşlara FİCAR denir
    3. ficar savaşları denir kısaca :)
    4. cevap FİCAR SAVAŞI dır arkadaşlar iyi ödevler:f20:;):):f91::f63::f82::f20:
    5. ficar:f94:;):f97::f30:
   


 6. hjc

  hjc


  çok iyi ya
    7. öğrendiğim iyi oldu:f71:
    8. banane