hamilelikte yazın su tüketiminin önemi

Su hayat kaynağımız olduğu için hepimizin her yaşta ve her dönemde gerektiği kadar su içmesini tavsiye eden uzman doktorlar, özellikle de yaz aylarında su tüketimini arttırmamız gerektiğini açıkladılar. Yaz sıcakların terlemeden dolayı vücutta su kaybı olduğu için bol su tüketilmelidir. Ancak hamilelerin daha çok su tüketmeye özen göstermesi gerekir. Gebelikle yazın ne kadar su içilmeli?


Hamilelik dönemi yaz aylarına denk gelen anne adayları gün içinde en az 10 bardak su içmeye dikkat etmelidir. Hamilelikte vücudun su ihtiyacı artar. Bir de yaz sıcaklarından dolayı terlemek eklenince vücut daha da çok su kaybeder. Bu sebeple hamile bayanlar yaz aylarında en az 10 bardak su içmeye dikkat etmelidir.
Yaz sıcaklarında vücudun sıvı ihtiyacını arttırmak için su yerine kola, kahve, çay, meyve suyu gibi içecekler tüketilmelidir. Zaten gebelikte asitli içecekler ve kafeinli içecekler sakıncalıdır. Anne adayları vücutlarının sıvı ihtiyacını gidermek için mutlaka sadece bol bol su içmelidir. Meyve suyu içmek isteyenler ise taze sıkılmış meyve sularını tercih etmeli, hazır meyve sularından uzak durmalıdır.
 
Üst