hamilelikte saç boyatma

HAMİLELİKTE SAÇ BOYAMA
Gebelikte biz jinekologların en sık olarak karşılaştıkları sorulardan birisi de saç boyatmanın gebelikte bebeğe zarar verip vermeyeceği sorusudur. Bu konuda doktorlar arasındaki değişik görüş ayrılıkları mevcuttur.

Bazı hekimler saç boyatmanın gebeliğin ilk üç ayında olmaması ve daha sonra olabileceği yönünde görüş bildirirken diğer bir başka grup ise dip boya yapımının zararlı olabileceğini savunmaktadır.


Boya maddesi olarak piyasada çok sayıda ürün bulunmaktadır. Yine bazı doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler. Ancak bu ürünlerin içerikleri incelendiğinde, tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinden oluşmaktadır.

Klinik çalışmalara göre; gebelik süresince saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir veri yoktur.Ayrıca saç boyalarındaki kimyasal maddelerin hemen hepsinin yüksek düzeyde toksik (zehirli) olmadığı bilinmektedir. Diğer taraftan saç boyası yapıldıktan sonra kana geçen miktar son derece düşüktür.

Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan birisi olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, "eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" şeklinde görüş bildirmektedir.

Benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Derneği (ACOG) da hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını bültenlerinde duyurmuştur.

Tüm bu bilgiler ışığında gebelikte saç boyatılmasının şu ana kadar bilinen herhangi bir sakıncası bulunmamakla birlikte fetusun oluşum dönemini kapsayan ilk üç ay içinde bu işlemden kaçınma (veya en azından dip boya yaptırmama) yönünde bir tedbir alınabilir.

Gebelik kişilerin psikolojik durumlarını da yakından ilgilendiren bir süreç olduğu için biz gebelerin kendilerine bakmalarını, saçlarını diledikleri şekilde boyatıp makyajlarını gönül rahatlığı ile yapmalarını kendilerine önermekteyiz
 
Ben bisi demeden de gaf yapiyorum demek.

Peki Ezlemcigim, peki arkadasim.

Bundan sonra böyle olacagim....., desemde sen inanma. :)
 
Bilgilendirme için teşekkürler blue. Yanlızca hamilelik döneminde değil her zaman saç boyamada kullandığımız ürene dikkat etmemiz gerekli
 
Bebeğin sağlığını düşünerek her nekadar zararlı değil denilsede boyatmamaktan yanayım.Çünkü kimyevi maddeler taşıyan ürünler bir şekilde hücrelerden nufüs ederek kana karışma olasılığı fazla.
Bilgiler için teşekkürler Blue..
 
her ne kadar güvenilir olursa olsun bende boyatılmaması taraftarıyım
sanırım 9 ay sabredilebilir arkadaşlar ne dersiniz
teşekkürler güzel bir konuya değinmişsin blue
 
Bayanlar kızmayın ama bende Cossacka katılıyorum ne dertler var yaaaa
boyatmayın dokuz ay nolacak ki hem saçlarınız dinlensin, hem boyanın içindeki o kimyevi maddelerden biraz uzak kalmış olursunuz
ben değil boyatmak saç bile kestirmemiştim
 
Üst