Hamilelikte Görülen Kanamaların nedenleri nelerdir

'Ders çalışıyorum' forumunda Misafir tarafından 8 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelikte Görülen Kanamaların nedenleri nelerdir neden hamilelikte kanama olur hepsi tehlikelimidir yardımcı olurmusunuz
    2. Cevap: Hamilelikte Görülen Kanamaların nedenleri nelerdir

  Gebelik sırasında kanamaların farklı sebepleri vardır. İlk üç aylık dönemde lekelenme tarzında kanamalar genellikte embriyonun rahme tutunması sırasında olan normal kanamalar olurken 2. ve 3. üç aylık dönemde dikkate alınması gereken durumlar olarak karşımıza çıkar.

  Hamilelik sırasında ağrısız ve lekelenme tarzındaki kanamaları kontrol dönemlerinizde doktorunuza söyleyebilirsiniz. Ancak orta veya ağır şiddetli bir kanama varsa, kanamayla birlikte ağrı, adet veya titreme görülüyorsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

  1. Üç Aylık Dönemde

  İlk 3 aylık dönemde lekelenme şeklindeki kanamalar sıklıkla embriyonun rahime tutunması sırasında olur. Ultrasonografik olarak bebek canlı ve içeride kanama alanı yoksa genellikle sorun oluşturmaz. Yine bu dönemde rahim ağzındaki kanamalarının artmasına bağlı olabilir. Tedavi edilmesi gereken kanamalar düşük tehdidine bağlı olan kanamalardır.

  2. ve 3. Üç Aylık Dönemde

  İkinci yarıda görülen hafif kanamaların sebebi rahim ağzının kanlanması ve şişmesidir. Bazen bu kanama rahim ağzı yetmezliğinin habercisi olabilir. Plasentanın aşağı yerleşmesi başlangıçta az az kanama yapabilir. Kanama erken doğumun habercisi de olabileceği için dikkate alınmalıdır. Son haftalardaki az az kanamalar doğumun habercisi olarak düşünülebilir.

  Alıntıdır
   


Yükleniyor...