Hamilelik'te 5. Hafta

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 9 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelik'te 5. Hafta Belirtileri
  Hamilelikte 5. haftaya girdiyseniz hem bebeğiniz de hem de sizin farkedilir fiziksel değişimler yaşıyorsunuzdur.
  Mide bulantılarınız başlayabilir, kokulara karşı hassas olabilirsiniz.
  [​IMG]
  Bebeğiniz bu hafta sonunda ortalama 1,25 mm uzunluğundadır.
  Bu dönemde fiziksel görünümünüzde halen büyük değişiklikler yaşamazsınız. Hamile olduğunuzu bilseniz bile çevrenizdeki diğer insanların dış görünüşünüzdeki değişiklikleri fark edebilmeleri biraz zaman alacaktır.

  Beşinci haftada bebeğinizin sonradan kalbini oluşturacak olan tabaka gelişmeye başlamıştır. Merkezi sinir sistemi, kas ve kemik yapılarının temelleri atılmıştır.

  Bu dönemden sonra hamile kadınların %70'i mide bulantılarından şikayet eder. Sabah bulantıları olarak adlandırılan bu şikayetler hakkında hazırlanmış makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

  Aşırı derecelere ulaşan mide bulantısı hissediyorsanız, hiçbir şey yiyemiyor veya içemiyorsanız ya da günlük aktivitelerinize devam edemeyecek kadar hasta hissediyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz.

  Bu dönemde sık sık tuvalet ihtiyacı duyabilirsiniz. Aslında bu durum tüm hamileliğiniz boyunca sürebilir. Özellikle doğum yaklaştığında, rahminiz genişledikçe idrar torbanıza basınç artacak ve sizi rahatsız edebilecektir. Göğüslerinizde de değişimler fark edeceksiniz. Aşırı hassasiyet ve göğüs uçlarında ağrı veya acı oldukça yaygın bir durumdur.
  Alıntı
    2. Cevap: Hamilelik'te 5. Hafta

  Hamilelik zor gerçekten.Sosyal hayatta ne kadar zorlandıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.Yardımcı olmak lazım.

  Bilgiler için teşekkürler Yaren
   


Yükleniyor...