Hakkari resimleri

Halife Ömer döneminde (634-644) Araplarin ve birlikleri hemen tüm Dogu Anadolu''ya akinlar yaparken Hakkari''yi ele geçirme girisimlerinde bulunmamislardi. 645''te Halife Osman''in komutanlarindan Emir Habib bin Mesleme de Dogu Anadolu''ya akinlar sirasinda böyle bir çaba göstermedi. Bunda yörenin konumu kadar, Arap askerlerinin soguk iklim kosullarina dayanamamalarinin da etkisi olmustur.
Bu durum, Emeviler ve Abbasiler Döneminde de degismedi. Araplar, iç kavgalar yüzünden merkezi devletleri yikilip küçük beyliklere ayrildiklari sirada Iran''da ortaya çikan Büveyhogullari''nin (932-1062) Irak kolu bir ara Hakkari ve çevresini ele geçirmek ise de yöre halkinin yogun direnmesi ile karsilastilar. Büveyhogullari Adud ud- Devle (978-983) bu direnmeyi kirmak amaci ile ele baslarinin teslim edilmesi durumunda, kente zarar vermeyecegine ve ele baslarinin bagislayacagina söz verdi. Halk , ele baslari teslim ettiyse de Adud ud- Devle sözünü tutmayarak hepsini çarmiha gerdirtti. Bu durum karsisinda yöre halki büyük bir savasim vererek bagimsizligini korudu.
Islam akimlari II.Ömer döneminde baslamissa bile, Hakkari yöresi Islam''a karsi tam 720 yil direnmistir. Islamiyet yönetimindeki aileler tarafindan kabullendi. Ancak yerlesik asiretlerin büyük bir çogunun eski dinlerinde kalmak için israr ettiler. Islam''in lehine denge ancak miladi 1415 yilinda Cizre ve Hasankeyf beylerinin destegiyle gerçeklesen ve adeta bir soykirima dönüstürülen bir seferle degisti.


CENNET CEHENNEM VADİSİ


ŞEMDİNLİ


ŞEMDİNLİ TAŞKÖPRÜ


HAKKARİ DEN GÖRÜNÜM


HAKKARİ GECE GÖRÜNÜMÜ


KAVAL DERESİ


MELİK MUHAMMED ESAT MEDRESESİ
 
Üst