Ödev Hak ve Özgürlük Kavramları Nelerdir? Tanımı

'Eğitim Merkezi' forumunda Züleyha tarafından 4 Ara 2017 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi

  Hak ve Özgürlük Kavramları Nelerdir? Tanımı

  Hak; kelime olarak adalet, doğruluk, gerçeklik, geçmiş ve harcanmış emek, iddiaya uygunluk gibi anlamlarda kullanılmakta olup zengin bir içeriğe sahiptir. Bu kavramın özü, bir şeyi yapabilme yetkisidir. Ancak kişi, bu yetkisini kullanıp kullanmamakta serbesttir.

  İnsanların sahip olduğu her hak, ona saygı gösterilmesi zorunluluğunu da beraberinde getirir. Bu nedenle de bir insanın sahip olduğu hak, başkalarına birtakım sorumluluklar yükler. Örnek olarak, bir çocuğun sağlık hakkına sahip olması, anneye, babaya ve devlete bazı yükümlülükler getirir.

  Özgürlük;
  sözlükte hürriyet, bağımsızlık, köle olmama gibi anlamlara gelir. Terim olarak ise kişinin, başkalarının haklarını gözetip saygı göstererek hareket etme hürriyeti demektir. Bu açıdan özgürlük insanın doğuştan sahip olduğu, vazgeçilmesi ve devredilmesi mümkün olmayan haklarındandır. Her insan, özgürlüğüne dayanarak pek çok faaliyette bulunabilir. Düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü, seyahat özgürlüğü ve yerleşme özgürlüğü bunlardandır. Ancak kişi başkalarının da özgürlüklerinin olduğunu unutmamalıdır. Yaşamını başkalarının özgürlüklerine saygı duyarak sürdürmelidir.

  Hak kavramı gibi, özgürlük kavramının da toplumsal bir boyutu vardır. Çünkü özgürlük, bireyin toplum içinde sahip olduğu bağımsızlık alanıdır. Kişisel ve özel olan bu alan sınırsız değildir. Bu alan hukukça belirlenmiş, toplumun bütün bireylerinin ortak kullandığı bir alandır. Bu nedenle kimileri için özgürlük, başkalarına zarar vermeden her şeyi yapabilme imkânıdır.

  Özgürlük bir hak; hak ise bir özgürlüktür. Bunlardan biri olmadan diğeri olmaz. Hak, özgürlüğün konusu ve esasıdır. Özgürlük ise hakkın gerçekleşme aracıdır.
  Bireylerin kendilerini geliştirmeleri ve insanca bir hayat sürdürebilmeleri için mutlaka özgür olmaları gerekir. Bu nedenle bireye ait özgürlükleri kanunlarla güvence altına almak ve bunların rahatça kullanılmasını sağlamak, devletin temel görevleri arasındadır. Devlet, bu yükümlülüklerini hukuki düzenlemeler yaparak yerine getirir. Böylece bireysel özgürlüklerin topluma zarar vermesini engellemiş olur.
   
Yükleniyor...