Hadi Çaman Hayata Gözlerini Yumdu..

ÜNLÜ TİYATRO SANATÇISI VE OYUNCU HADİ ÇAMAN TEDAVİ GÖRDÜĞÜ HASTANEDE HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU!..

Ünlü tiyatro sanatçısı ve oyuncu Hadi Çaman tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.
Çaman’a yaklaşık 3 ay önce başka bir tıp fakültesinde ALS teşhisi konulmuş, mevcut kas hastalığı üzerine, akciğer enfeksiyon hastalığının binmesi nedeniyle yoğun bakıma alınmıştı.

 
Hadi Çaman (d. 13 Ocak 1943 Kastamonu - ö. 22 Eylül 2008 İstanbul), Sinema ve tiyatro sanatçısı, yönetmen, yazar.

İlk ve orta öğrenimini Abdurrahman Paşa Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim aldı. Sonrasında Belediye Konservatuvarı'nda okudu. Amatörce ilgilendiği tiyatro sanatında 1962 yılında Dormen Tiyatrosu ve ardından Kent Oyuncuları'nın açtığı bir sınavı kazanarak Altın Yumruk adlı oyunda profesyonelliğe adım attı. Daha sonra Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro (Müjdat Gezen), Şan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda da onlarca oyunda oynadı. 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları'nı kurdu. O zamandan rahatsızlığına değin Nişantaşı'ndaki kendi tiyatrosunda sanat yaşamını sürdürdü. Tiyatro dışında da çeşitli çalışmaları vardır: Çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti. Döneminin tiyatro yaşamını konu alan bir kitap yazdı (Can Yayınları). Birçok dalda kişisel ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları adına sayısız ödüller aldı. Bengi Şen ile olan evliğinden Efe adlı bir oğlu vardır.

15 Aralık 2007 günü, ALS hastalığı saptamasıyla, oğlu Doç. Dr. Mehmet Efe Çaman'ın öğretim üyesi olduğu Kocaeli Üniversitesinde, Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakıma alınan sanatçı,22 Eylül 2008 günü vefat ederek aramızdan ayrılmıştır.


15 Mayıs tarihinden itibaren bakımevlerinde kalan Çaman, 22.09.2008 saat 18.30 sıralarında kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle fenalaştı ve yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.


paylaşımına teşekkürler

rabbim mekanını cennet eylesin şu mubarek günlerin hürmetine sevenlerinin başı sağolsun
 
Üst